کد خبر:3589
پ

رقابت پذیری، رمز موفقیت در بازار صادراتی

مجید سعیدیان، فعال صنعت فولاد اظهار کرد:زنجیره فولاد ایران  با تکیه بر ذخایر انرژی و منابع معدنی، توسعه یافته است. تولید فولاد در افق چشم انداز توسعه کشور در سال ۱۴۰۴ ،برابر ۵۵ میلیون تن هدف گذاری شده است. بر همین اساس نیز در طول دهه های اخیر، سرمایه قابل توجهی به صنعت فولاد کشور […]

مجید سعیدیان، فعال صنعت فولاد اظهار کرد:زنجیره فولاد ایران  با تکیه بر ذخایر انرژی و منابع معدنی، توسعه یافته است. تولید فولاد در افق چشم انداز توسعه کشور در سال ۱۴۰۴ ،برابر ۵۵ میلیون تن هدف گذاری شده است. بر همین اساس نیز در طول دهه های اخیر، سرمایه قابل توجهی به صنعت فولاد کشور جذب و ظرفیت قابل توجهی از این صنعت در کشور نصب شده است.

به گزارش نوردنیوز به نقل از روزگار معدن،وی افزود: با این وجود، میزان مصرف فولاد در کشور ما به مراتب پایین تر از نیاز کشور به فولاد و محصولات فولادی برآورد میشود؛ بنابراین صادرات و فروش محصولات تولید شده در زنجیره فولاد به بازارهای جهانی، تنها راه تداوم تولید در این زنجیره استراتژیک و همچنین حفظ موقعیتهای شغلی ایجادشده به واسطه آن است. سعیدیان گفت: بی توجهی مسئولان به صادرات و اهمیت تداوم آن، به منزله خالی ماندن ظرفیت های فولادی کشور است. تولید با ظرفیت پایین به منزله افزایش هزینه های تولید و افت بهره وری در صنایع است. تداوم این شرایط به توقف تولید در صنایع گوناگون و همچنین تعدیل نیروی انسانی منجر میشود؛ یعنی سرمایه قابل توجهی که در این سالها جذب صنعت فولاد شده، اعمال از میان میرود. علاوه بر این، شاهد کاهش ارزآوری حاصل از صادرات خواهیم بود؛ بنابراین باید ادعا کرد که صادرات تنها راه تداوم تولید در زنجیره فولاد کشور است.

این فعال صنعت فولاد اظهار کرد: فولاد و محصولات زنجیره فولاد، عموما حجیم هستند؛ بنابراین صادرات آنها در حوزه منطقه های بیشتر مورد توجه قرار دارد. بر همین اساس نیز بخش بزرگی از فولاد و محصولات فولادی ما به کشورهای همسایه صادر میشود. دسترسی به  مواد اولیه موردنیاز برای تولید فولاد و همچنین انرژی ارزان، موجب میشود هزینه تولید فولاد در کشور نسبت به سایر رقبای خارجی کاهش یابد. محصولات فولادی ایران از کیفیت بسیار بالایی هم برخوردار هستند. فاکتورهای یادشده به ارتقای رقابت پذیری و مقبولیت صنعت فولاد ما در بازار جهانی منتهی میشود.

سعیدیان افزود: با این وجود، موانعی در مسیر صادرات فولاد ایران به بازارهای جهانی وجود دارد. صادرکنندگان فولاد کشور با چالش های جدی در مسیر فعالیت خود روبه رو هستند. ایران در طول سالهای گذشته با تحریم کشورهای خارجی روبه رو بوده که تعامل و تجارت را میان ما و سایر کشورها دشوار کرده است. این تحریم ها در دور جدید شدت گرفته و حتی عملکرد صنعت فولاد کشور را نشانه گرفته اند. همین موضوع نیز بر بار مشکلات صنعت فولاد کشور می افزاید. صادرکنندگان فولاد، امکان تبادلات بانکی برای فروش محصولات خود به بازارهای جهانی را ندارند و خریدوفروش فولاد در قالب معاملات اعتباری به کشور امکان پذیر نیست. علاوه بر این، مشتریان خارجی از همکاری با ایران نیز منع میشوند. همین چالشها، اعمال هزینه صادرات را برای ما افزایش میدهد. وی گفت: توسعه نیافتگی زیرساخت های حمل ونقل کشور نیز صادرات فولاد را دشوار و هزینه بر میکند. همزمان با تمام موارد یادشده شاهد سیاستگذاری نادرست مسئولان هستیم که عمال تداوم فعالیت و تجارت ما را تحت تاثیر منفی قرار میدهد. این سیاست های ضد تولید و صادرات در شرایطی اتخاذ میشوند که از مسئولان انتظار میرود در شرایط تحریم، از عملکرد صنایع حمایت کنند؛ بنابراین در سایه مشکلات یادشده عمال فروش فولاد ایران به بازارهای جهانی با چالش هایی روبه رو است. سعیدیان با اشاره به چالش های پیشروی فعالان صنعتی در بازگشت ارز صادراتی اظهار کرد: با توجه به وجود تحریم ها و اختلافاتی که میان نرخ دلار دولتی و آزاد وجود دارد، بازگشت ارزهای صادراتی به چالشی جدی در سالهای اخیر بدل شده است. در این سالها، تولیدکنندگان موظف بودهاند ارز خود را با نرخ نیمایی به کشور بازگردانند. این در حالی است که نیازهای خود را با دلار آزاد تامین میکنند. با توجه به اختلاف قیمتی قابل توجه میان نرخ دلار نیمایی و آزاد، عموما تولیدکنندگان در بازگشت ارز صادراتی خود، متضرر میشوند. وی با اشاره به تشکیل بازار متشکل ارزی در ماههای اخیر، افزود: چندی پیش، بانک مرکزی بخشنامه های صادر و به موجب آن بازار متشکل ارزی تشکیل شد. به موجب این بخشنامه مقرر شد، صادرکنندگان ارز خود را با قیمت توافقی به صرافیها بفروشند. با این وجود، با چالشی در این مسیر روبه رو شده ایم، چراکه در این طرح منشأ ارز صادرکننده باید مشخص شود. این در حالی است که ایران تحریم است و تعاملات بانکی میان ایران و سایر کشورها وجود ندارد؛ درنتیجه ارز حاصل از صادرات تولیدکنندگان عموما به صورت چمدانی وارد کشور میشود و قابل ردیابی نیست. به علاوه آنکه هیچ کشوری اجازه خروج ارز را نمیدهد و در موارد متعددی از خریدار درخواست میکنیم ارز صادرات را در ایران در اختیار ما قرار دهد؛ بنابراین این بخشنامه با اشکال روبه رو است و تحریم های ایران و راه های دور زدن تحریم را نادیده گرفته اند. البته صادرکنندگان این مشکل را مطرح کرده اند و امید می رود به زودی چنین مشکلاتی برطرف شود.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید