کد خبر:3565
پ

معاملات کاذب بازیگران فولادی روی صحنه بورس کالا/ معاملات صوری در بورس کالا رونق دارد

یک فعال حوزه فولاد اظهار داشت: گروهی با مهندسی عرضه و خریدوفروش‌های صوری، نوسانات بورس کالا را به نفع خود به هدایت می‌کنند. به گزارش نوردنیوز به نقل از فولادبان ، امیر امامی در خصوص نحوه قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس کالا بیان کرد: در حال حاضر اغلب فرمول‌های موجود برای تعیین قیمت‌ محصولات فولادی […]

یک فعال حوزه فولاد اظهار داشت: گروهی با مهندسی عرضه و خریدوفروش‌های صوری، نوسانات بورس کالا را به نفع خود به هدایت می‌کنند.

به گزارش نوردنیوز به نقل از فولادبان ، امیر امامی در خصوص نحوه قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس کالا بیان کرد: در حال حاضر اغلب فرمول‌های موجود برای تعیین قیمت‌ محصولات فولادی در بورس کالا، ‌پایه درستی ندارد.

وی درباره عدم بهره‌مندی همه زنجیره محصولات فولادی از جریانات فعلی بورس کالا گفت: ابتدا باید اجازه داده شود که همه مقاطع فولادی در بورس کالا مشارکت داشته باشند و صرفا به قسمتی از این زنجیره بها داده نشود اما بورس کالا خلاف این موضوع را عمل می‌کند زیرا با اعمال قواعد محدودکننده‌ای همچون لزوم داشتن کد اختصاری، در بارگیری محصولات فولادی اختلال به وجود آورده‌اند. همچنین این عوامل منجر به شکل‌گیری انحصار در بورس کالا شده است.

این فعال حوزه فولاد تصریح کرد: بخشی از معاملات و خریدوفروش محصولات فولادی در بورس کالا، به صورت صوری انجام می‌شود.

در همین راستا، گروهی با ایجاد هیجانات کاذب و خریدوفروش‌‌های ظاهری، قیمت محصولات فولادی مدنظر خود را افزایش می‌دهند و در غیر این صورت، با توقف صوری معاملات و در پی آن کاهش قیمت مواد اولیه، باعث سقوط قیمت محصولات در بورس کالا می‌شوند.

این اتفاقات، به نام کارخانجات رخ می‌دهد و  حتی ممکن است که در این امر، هلدینگ‌ها نیز تاثیرگذار واقع شوند. همه بازارها و معاملات محصولات فولادی در خارج از بورس کالا نیز تحت تاثیر همین قیمت‌های مجازی قرار می‌گیرند.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید