کد خبر:3548
پ

داشتن راهبرد مشخص برای قیمت محصولات فولادی ضروری است؟

یک عضو اتاق بازرگانی با تاکید بر اینکه زنجیره فولاد باید برای قیمت گذاری محصولات فولادی در بازار داخلی از یک استراتژی منطقی تبعیت کند، گفت: اینکه در هنگام افزایش قیمت جهانی، محصولات داخلی از بازارهای جهانی تبعیت کند و در هنگام کاهش قیمت، مبنای قیمتی تغییرکند حکایت شتر سواری دولا دولاست. به گزارش نوردنیوز […]

یک عضو اتاق بازرگانی با تاکید بر اینکه زنجیره فولاد باید برای قیمت گذاری محصولات فولادی در بازار داخلی از یک استراتژی منطقی تبعیت کند، گفت: اینکه در هنگام افزایش قیمت جهانی، محصولات داخلی از بازارهای جهانی تبعیت کند و در هنگام کاهش قیمت، مبنای قیمتی تغییرکند حکایت شتر سواری دولا دولاست.

به گزارش نوردنیوز به نقل از فولادبان، بهرام شکوری با اشاره به بازنگری فرمول قیمت پایه شمش فولاد و محصولات فولادی در بورس کالا اظهارداشت: در مقاطع مختلف زمانی، بسیاری از فعالان صنعت فولاد معتقد بودند تعیین قیمت محصولات فولادی بازار داخلی بر مبنای قیمت های جهانی باشد ولی مسئولان و دولتمردان به این موضوع توجهی نداشتند.

وی مزیت تبعیت قیمت بازارهای داخلی از بازارهای جهانی را هماهنگی قیمتی دو بازار خواند و تصریح کرد: در این شرایط اگر مبنای قیمتی بر بازارهای جهانی بود، زمانی که قیمت های جهانی افزایشی می یافت، قیمت محصولات فولادی بازار داخل هم افزایشی بود و تولیدکنندگان محصولات خود را با قیمت بالاتر به فروش می رساندند و اگر قیمت محصولات فولادی کاهشی بود قیمت محصولات فولادی را با قیمت پایین به بازار عرضه می کردند.

این عضو اتاق بازرگانی اتخاذ راهبرد و استراتژی معین برای قیمت محصولات فولادی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت ها به گونه ای است که اگر قیمت‌ها در بازارهای جهانی افزایشی باشد، بازار اخلی از قیمت های افزایشی برای فروش محصولات فولادی تبعیت می کند ولی اگر قیمت ها کاهشی شود، برای فروش با قیمت بالاتر، قیمت را دستکاری می کنند.

شکوری با انتقاد از نبود راهبرد مشخص برای تعیین قیمت محصولات فولادی گفت: صنعت زنجیره فولاد باید برای قیمت گذاری محصولات فولادی در بازار داخلی استراتژی منطقی بر مبنای افزایش یا کاهش قیمت داشته باشد ولی  اینکه در هنگام افزایش قیمت جهانی، محصولات داخلی از بازارهای جهانی تبعیت کند و در هنگام کاهش قیمت ، قیمت محصولات را تغییر دهد، شتر سواری دولا دولاست.

وی با رد تعیین قیمت محصولات فولادی در بورس کالا، اظهارداشت اگر حتی به گفته برخی مسئولان و دولتمردان، بورس کالا در تعیین قیمت‌ها نقش داشته باشد، باید گفت چنین موضوعی نیست و در هیچ کجای دنیا دخالت بورس کالا در تعیین قیمت پذیرفته نیست و فقط عرضه و تقاضاست که تعیین کننده قیمت هاست.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید