کد خبر:3508
پ

تحولات عراق بی تاثیر بر بازار ارز ایران/تجارت با همسایگان در اولویت باشد

یک کارشناس مسائل ارزی معتقد است|، معیار دقیقی برای ارزیابی تاثیر آشوب‌های عراق بر بازار ارزی کشور ما وجود ندارد. به گزارش نوردنیوز به نقل از فولادبان، میثم رادپور در خصوص تاثیر تحولات عراق بر بازار ارز ایران افزود: برای تحلیل این مسئله، ابتدا باید بررسی شود حجم صادرات به کشور عراق به چه میزان […]

یک کارشناس مسائل ارزی معتقد است|، معیار دقیقی برای ارزیابی تاثیر آشوب‌های عراق بر بازار ارزی کشور ما وجود ندارد.

به گزارش نوردنیوز به نقل از فولادبان، میثم رادپور در خصوص تاثیر تحولات عراق بر بازار ارز ایران افزود: برای تحلیل این مسئله، ابتدا باید بررسی شود حجم صادرات به کشور عراق به چه میزان است و عراقی‌ها هم چگونه بدهی‌شان را پرداخت می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی درباره تاثیر اختلال پیش آمده در جریان صادرات این دو کشور نیز تصریح کرد: اگر حجم صادرات به کشور عراق، مقدار قابل توجهی باشد؛ به همان میزان نیز با کسری تجاری روبه‌رو خواهیم شد.

رادپور درباره اهمیت ارتباط اقتصادی کشور ایران با عراق تصریح کرد: به دلیل همسایگی با کشور عراق، تبادلات اقتصادی راحت‌تر صورت می‌گیرد و مبالغ نیز به هر نحوی که امکان پذیر باشد، جابه‌جا می‌شود. همچنین، هزینه‌های مبادله‌ای ما با عراق نسبت به کشورهای دیگر کمتر است. در این کشور، برای پرداخت‌ها از سیستم سنتی استفاده می‌شود که برای ما مشکلی به همراه نمی‌آورد.

به گفته وی، تنش‌های پیش آمده در عراق تاثیری بر بازار ارز ایران ندارد، البته میزان واکنش روانی در داخل، نسبت به کشورهای دیگر بیشتر است. پس مردم آماده‌اند تا با شروع یک سری از رخدادها، واکنش متناسب نشان دهند.

رادپور تاکید کرد: در این گونه مسائل، ساختار اقتصادی و همچنین محیط زندگی افراد هم بر نوع عکس‌العمل آن‌ها اثرگذار واقع می‌شود.

وی درخصوص آثار این واکنش روانی بر تحولات قیمت ارز نیز گفت: آثار روانی می‌تواند باعث انحراف قیمت‌ها ‌شود. در صورتی که جریان ارزی کاهش یابد، متناسبش تحولات اقتصادی هم رخ می‌دهد و در آن زمان، امکان تحلیل وجود خواهد داشت.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید