کد خبر:3435
پ

بورس کالا مسیر را به بیراهه رفته

بورس کالا محل کشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضا است و نباید محدوده قیمتی بر خلاف مسیر جهانی تعیین کند. عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه بورس کالا ، محفل کشف قیمت ، بر اساس عرضه و تقاضا است و نه تعیین محدوده قیمت آن هم بر خلاف روند جهانی […]

بورس کالا محل کشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضا است و نباید محدوده قیمتی بر خلاف مسیر جهانی تعیین کند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه بورس کالا ، محفل کشف قیمت ، بر اساس عرضه و تقاضا است و نه تعیین محدوده قیمت آن هم بر خلاف روند جهانی تصریح کرد: در حال حاضر بورس کالا با وضع دامنه نوسان ۳ درصدی و هدایت بازار به سمت رشد در شرایطی که بازارهای جهانی ریزشی است ، مسیر را به بیراهه رفته است.

محمد کشانی اظهار داشت: ایجاد بورس کالا برای کشف قیمت ،بر مبنای عرضه و تقاضا بوده و اینکه کف بازار تعیین کنیم و برای آن سقف هم بگذاریم کاری اشتباه و بر خلاف ماهیت بورس است .

وی ادامه داد : دولت تصور می کند با پایین نگه داشتن تصنعی قیمت های می تواند بازار را کنترل کند اما هر زمان که قیمت پایین نگه داشته شده عرضه نیز کاهش یافته و  مهندسی در عرضه صورت می گیرد .

کشانی  با اشاره به اینکه ما در کشور مازاد تولید داریم و نباید برای قیمت محدودیت ایجاد کنیم ، گفت: امسال ۲۷ میلیون تن شمش در کشور تولید می شود که بخاطر قطعی برق این عدد تولید را داشتیم وگرنه ۳۰ میلیون تن تولید در برنامه لحاظ شده بود که از این میزان ۱۳ تا ۱۵ میلیون تن مصرف داخل داریم و بقیه آن برای سیاست گذاری در شورای معادن باید صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: اگر سیاست گذاری درستی در این حوزه صورت نگیرد تجارت این حوزه نیز کند شده و با کندشدن تجارت سرمایه گذاری نیز تحت شعاع قرار میگیرد  و قطعا تبعات آن را در صنعت می بینیم.

مدیر عامل مجتمع فولاد صنعت بناب گفت: اگر بازار را آزاد بگذارید و در کنار آن عرضه در بورس نیز تشویق شود وقتی که قیمت در بورس پایین می رود، عرضه هم کم می شود. محفل بورس الان مسیر درستی ندارد باید مطابق مسئولیت و اساس نامه بورس رعایت شود.

 

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید