کد خبر:3360
پ

احتمال افت تولید سالانه در صنعت فولاد/ابر پروژه فولادی محقق می‌شود؟

یک فعال صنعت آهن و فولاد گفت: در سال ۱۴۰۱ با توجه به کمبود سهمیه برق برای کارخانجات فولادی، کاهش قیمت کامودیتی‌ها و دامپینگ قیمت کشورهای چین و روسیه به احتمال زیاد بخش تولید در صنعت فولاد رشد قابل توجهی نداشته باشد. به گزارش نوردنیوز به نقل از فولادبان، محمد صادق چیت‌ساز در خصوص ابر […]

یک فعال صنعت آهن و فولاد گفت: در سال ۱۴۰۱ با توجه به کمبود سهمیه برق برای کارخانجات فولادی، کاهش قیمت کامودیتی‌ها و دامپینگ قیمت کشورهای چین و روسیه به احتمال زیاد بخش تولید در صنعت فولاد رشد قابل توجهی نداشته باشد.

به گزارش نوردنیوز به نقل از فولادبان، محمد صادق چیت‌ساز در خصوص ابر پروژه فولادی ایران بیان کرد: در سال گذشته کارخانه‌های فولادسازی ایران توانستند در حدود ۳۲ میلیون تن فولاد تولید کنند؛ اما در سال ۱۴۰۱ با توجه به کمبود سهمیه برق برای کارخانجات فولادی، کاهش قیمت کامودیتی‌ها و دامپینگ قیمت کشورهای چین و روسیه به احتمال زیاد بخش تولید در صنعت فولاد رشد قابل توجهی نداشته باشد و ابرپروژه فولادی در سال ۱۴۰۲ محقق شود.

وی عوامل موثر بر مصرف فولاد را عنوان کرد و گفت: در حال حاضر یکی از مهمترین عواملی که در مصرف فولاد تأثیرگذار بوده، رشد اقتصادی است. این رشد از نتایج افزایش و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در بخش‌ها و فعالیت‌های اقتصادی بوده که به عنوان یک عامل قادر به اثرگذاری بر مصرف آهن آلات خواهد بود و در نقش معلول نیز به واسطه رشد بخش‌های مختلف از رشد مصرف فولاد تاثیر می‎پذیرد.

عضو هیات مدیره صنف فروشندگان آهن، فولاد و فلزات تهران تصریح کرد: از سوی دیگر، با توجه به تحریم‌های موجود و جایگزینی فولاد به جای نفت، شرکت‌های دولتی فولادی نظیر فولاد مبارکه، خوزستان و کرمان وارد یک رقابت بین‌المللی شده و به همین دلیل در سال گذشته حدود ۳۴ میلیون تن صادرات را به ثبت رسانده‌اند.

چیت‌ساز با اشاره به کمبود برخی نیازمندی‌ها در این حوزه افزود: در سال ۱۴۰۰ طرح‌هایی با بیش از ۷۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری و با اشتغال مستقیم نزدیک به ۳ هزار نفر تکمیل و راه‌اندازی شدند. امروزه در زنجیره فلزات مختلف، رشد خوبی را شاهد هستیم؛ اما عملکرد مطلوب نیازمند برق، آب، جاده و گاز است. البته بخشی از این نیازمندی‌ها در حال حاضر تکمیل نشده است.

این فعال صنعت آهن و فولاد اظهار داشت: با توجه به اینکه در فروردین ماه ۱۴۰۱ وزارت صمت ۸ درصد عوارض بر صادرات فولاد را به تصویب رساند که در این راستا تعرفه کارخانجات فولادسازی دولتی و خصوصی به حداقل رسید؛ اما در این فاصله زمانی بسیاری از این کارخانه‌ها مشتریان صادراتی خود را از دست دادند.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید