کد خبر:3352
پ

اختیار تولید کنندگان نباید دست بورس کالا باشد/ از دولت توقع داریم مانع کاهش قیمتها شود

یک فعال صنعت فولاد مداخله دولت در بازار داخلی را با توجه به کاهشی شدن قیمت محصولات فولادی ضروری خواند و گفت: با توجه به باقی ماندن بخش زیادی از تولیدات محصولات فولادی در انبار تولیدکنندگان و به فروش نرفتن آنها بنظر می رسد دولت باید در شرایط حاضر وارد عمل شود و اختیار تولیدکنندگان […]

یک فعال صنعت فولاد مداخله دولت در بازار داخلی را با توجه به کاهشی شدن قیمت محصولات فولادی ضروری خواند و گفت: با توجه به باقی ماندن بخش زیادی از تولیدات محصولات فولادی در انبار تولیدکنندگان و به فروش نرفتن آنها بنظر می رسد دولت باید در شرایط حاضر وارد عمل شود و اختیار تولیدکنندگان را نباید فقط به بورس کالا واگذار کند که هر قیمتی را بورس کالا برای محصولات فولادی در نظر گرفت تولیدکنندگان مجبور به فروش در قیمت های تعیین شده شوند.

به گزارش نوردنیوز به نقل از فولادبان، حسین بختیاری با اشاره به کاهش قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی افزود: در شرایطی که قیمت محصولات فولادی در بازارهای جهانی افزایش قیمت چشمگیری دارد دولت بلافاصله وارد عمل می‌شود و قیمت ها را بشدت سرکوب می کند و اجازه نمی دهد سودی از بابت این قضیه نصیب تولیدکنندگان شود ولی در شرایطی که قیمت ها رو به پایین است متاسفانه دولت هیچ اقدام موثری در این خصوص انجام نمی دهد.

وی با تاکید بر مداخله دولت در شرایط رکود فعلی و بحران کنونی بازار محصولات فولادی ادامه داد: از ابتدای سالجاری تاکنون بازرگانانی که محصولات فولادی مورد نیاز خود را از بورس کالا خریداری کرده‌اند متضرر شده‌اند و مطمئنا تجار نمی توانند با این شرایط دوام بیاورند. فولاد خریداری شده یک ماه قبل دلیلی ندارد اکنون با همان قیمت قبلی معامله شود و همین شرایط موجب وارد شدن خسارت خواهد شد.

معاون فروش فولاد خراسان بالا بودن قیمت در بورس کالا را موجب کاهش معاملات در بازار دانست و تصریح کرد: در این شرایط هم تولید کننده و هم بازرگانی که اقدام به خرید از بورس کرده متضرر می‌شود و ضرر و زیان عرضه کننده و خریدار سبب بحران اقتصادی و رکود بازار خواهد شد و مطمئنا بورس کالا نیز از رونق خواهد افتاد زیرا تقاضای خرید مشتریان از بورس کالا نیز کمتر خواهد شد.

بختیاری رونق بازار را در زمانی که قیمت ها با ثبات یا با اندکی افزایش همراه باشد، بیان کرد و گفت : زمانی که قیمت محصولات کاهشی است بازار محصولات فولادی وارد رکود می‌شود.

وی با توجه به باقی ماندن بخش زیادی از تولیدات محصولات فولادی در انبار تولیدکنندگان و به فروش نرفتن آنها افزود: دولت باید در شرایط فعلی وارد عمل شود و نباید اختیار تولیدکنندگان را فقط به بورس کالا واگذار کند. تولیدکنندگان مجبور به فروش در قیمت های تعیین شده شوند و بنظر می‌رسد مداخله و سیاست دولت در هنگام افزایش قیمت های جهانی درست نیست.

این فعال صنعتی اضافه کرد: تداوم شرایط رکودی و بحرانی در بازار محصولات فولادی سبب متزلزل شدن روز به روز اقتصاد و افزایش خسارات وارده به تولیدکنندگان خواهد شد.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید