کد خبر:3304
پ

قیمت گذاری دستوری کالاها موجب کاهش قیمت نمی‌شود/ فضای بورس کالا باید رقابتی باشد

دبیر انجمن نوردکاران فولاد ایران گفت: با تصویب و اجرای طرح تنظیم کالاهای مشمول عرضه در بورس کالا، روند کلی بازار با اخلال روبرو می‌شود و دستخوش تغییرات نامطلوب خواهد شد. اباذر براری در گفتگو با فولادبان با بیان اینکه عمده فعالان و سهام داران بورس کالا شرکت های صنعتی هستند گفت: اینکه سیاست‌گذار در کوتاه مدت تنها […]

دبیر انجمن نوردکاران فولاد ایران گفت: با تصویب و اجرای طرح تنظیم کالاهای مشمول عرضه در بورس کالا، روند کلی بازار با اخلال روبرو می‌شود و دستخوش تغییرات نامطلوب خواهد شد.

اباذر براری در گفتگو با فولادبان با بیان اینکه عمده فعالان و سهام داران بورس کالا شرکت های صنعتی هستند گفت: اینکه سیاست‌گذار در کوتاه مدت تنها به دنبال کنترل و مهار بازار به هر نحوی باشد و بخواهد اقتصاد را  به صورت دستوری اداره کند، مسیر اشتباهی است که در بلندمدت دود آن به چشم همه فعالان تولیدی و مصرف کنندگان خواهد رفت.

دبیر انجمن نوردکاران فولاد ایران تصریح کرد: طبق قانون و مقررات موجود در کشور بورس کالا زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی و طبق استانداردهای تعیین شده در حال فعالیت است.

وی افزود: باید شرایطی در زنجیره فولاد شکل گیرد تا شاهد نظم و همبستگی بیشتر جهت رشد و ارتقاء در این حوزه باشیم ،

براری در ادامه با اشاره به طرح تنظیم کالاهای مشمول عرضه در بورس کالا گفت : بورس کالا یک دستگاه مجری است و نمیتواند یه عنوان یک نهاد تنظیم گرو در بازار ورود کند و با اینکار عملا از نقش اصلی خودش فاصله خواهد گرفت .

دبیر انجمن نوردکاران فولادی ایران تاکید کرد : متاسفانه در سالهای گذشته هم اقدامی مشابه همین موضوع صورت گرفت و در نتیجه بازار دچار تنش های شدید  و در نهایت با توزیع رانت و افزایش تقاضاهای کاذب محصولات فولادی روبرو بودیم.

به گفته وی، می‌توان برای عرضه محصولات مکانیزم الزام به عرضه در بورس کالا داشته باشیم اما الزام به فروش برای صادرات کار منطقی و قانونی نیست. مکانیزم بورس کالا باید در یک فضای رقابتی بوده و بر اساس عرضه و تقاضا ،قیمت کشف شود.

براری بیان کرد: هر گونه تصمیم شتابزده که در قالب قانون بخواهد اجرا شود ،در مدت زمان کوتاهی پیامدهای نامطلوب آن آشکار می شود با اجرای این طرح نه فقط باعث بهبود وضع عرضه کالا نمی‌شود بلکه با توجه به قیمت‌گذاری دستوری که پیش خواهد آمد ؛ در آینده با افزایش قیمت کالاها و حتی کاهش عرضه مواجه می‌شویم.

 

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید