کد خبر:3277
پ

سرمایه گذاری فولاد کویر در معدن

شرکت فولاد کویر در اطلاعیه به سامانه کدال از سرمایه گذاری این شرکت در معدن خبر داده است. بر اساس این اطلاعیه شرکت فولاد کویر توافق نامه ای را جهت انجام فعالیت و سرمایه گذاری در زمینه اکتشاف و بهره برداری از ۱۲ محدوده امضا کرده است. بر این اساس طبق توافق، بعد از تکمیل […]

شرکت فولاد کویر در اطلاعیه به سامانه کدال از سرمایه گذاری این شرکت در معدن خبر داده است. بر اساس این اطلاعیه شرکت فولاد کویر توافق نامه ای را جهت انجام فعالیت و سرمایه گذاری در زمینه اکتشاف و بهره برداری از ۱۲ محدوده امضا کرده است. بر این اساس طبق توافق، بعد از تکمیل مجوزات، بلافاصله پروانه های ۱۲ محدوده مذکور به نام شرکت مشترکی که با سرمایه اولیه ۱۰ میلیارد ریال تاسیس گردیده، منتقل می گردد. ۸۰ درصد مالکیت شرکت مشترک متعلق به طرف اول قرارداد و ۲۰ درصد مالکیت متعلق به طرف دوم قرارداد می باشد. شرکت مذکور با نام شرکت صنایع معنی کویر سروش خاورمیانه ثبت گردیده است.

تجهیز، آماده سازی و بهره برداری از ذخایر اکتشاف شده طبق پروانه بهره برداری توسط شرکت مشترک انجام خواهد شد. هزینه بهره برداری در سال اول توسط طرف اول تامین و به حساب شرکت مشترک واریز می شود. و سپس از سهم سود طرف دوم، حاصل از سود مواد معدنی، کسر خواهد گردید.

هزینه های اکتشاف تا زمان صدور گواهی کشف و همچنین هزینه های اکتشاف در مراحل تجهیز، آماده سازی و بهره برداری از معادن به عهده طرف اول می باشد.

همچنین قرارداد مشارکت دومی نیز فی مابین شرکت معدن فراوران کویر سروش به نمایندگی آقای حسین کلانتری به عنوان طرف اول و شرکت خدمات اکتشافی کشور به نمایندگی آقای ناصر سعیدی به عنوان طرف دوم منعقد گردیده است. موضوع توافقنامه انجام فعالیت و عملیات لازم در راستای بهره برداری از ذخایر مکشوفه در محدوده قهرود کاشان بوده که در زمان انعقاد قرارداد در اختیار طرف دوم می باشد. و طبق توافق پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان های مربوطه منابع طبیعی، محیط زیست، میراث فرهنگی و غیره به شرکت مشترکی که ۷۰ درصد مالکین آن متعلق به طرف اول قرارداد و ۳۰ درصد مالکیت آن متعلق به طرف دوم قرارداد می باشد منتقل می گردد.

تعهد طرف اول شامل تلاش در جهت اخذ مجوزها و تامین هزینه های اکتشاف، تهیه طرح و عملیات و سایر فعالیت ها تا قبل از تشکیل شرکت مشترک و تعهد طرف دوم شامل مدیریت و اجرای عملیات اکتشافی و اخذ گواهی کشف و تعامل معارضین محلی و انتقال پروانه اکتشاف به شرکت مشترک می باشد.

طبق توافق اولیه می بایست ۲۰۰ میلیارد ریال به طرف دوم پرداخت گردد که تا کنون ۲۰ میلیارد آن پرداخت گردیده است.

لازم به توضیح است دو قرارداد مشارکت فوق الذکر در دی ماه ۱۴۰۰ و بهمن ماه ۱۳۹۹ منعقد گردیده ولیکن به دلیل اینکه در مرحله اخذ مجوزهای محدوده ها و استعلام گیری های مختف و رفع تعرض بوده و هنوز به قطعیت نرسیده بود، تاکنون اطلاع رسانی نگردیده است. مضافا اینکه محدوده های دارای مجوز نیز بعضا دارای مجوز عناصر غیر فلزی بوده که پس از انجام بازدیدهای میدانی و اثبات وجود پتانسیل برای کشف معادن فلزی، اطلاع رسانی گردیده است. در حال حاضر از ۱۲ محدوده مذکور در قرارداد اول، ۴ محدوده دارای پروانه اکتشاف و ۸ مورد دارای پروانه بهره برداری می باشد.

محدوده های اکتشافی ثبت شده به نام شرکت معدن فراوران کویر سروش از طریق سامانه کاداستر در آزادسازی اخیر پهنه های اکتشافی توسط وزارت صمت، دارای کدهای کاداستر به شماره ۱۳۳۴۵۰۷، ۱۳۳۳۷۸۶ و ۱۳۳۹۳۴۱ می باشد.

طبق این اطلاعیه که به امضای احمد خوروش مدیر عامل رسیده است هدف از فعالیت های معدنی در راستای تکمیل زنجیره تولید و دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز می باشد. بدیهی است ورود به این حوزه و سرمایه گذاری های مرتبط علاوه بر سودآوری آتی و دستیابی به حلقه اول زنجیره، موجب بی نیازی حداکثری از سایر تولید کنندگان و نهایتا افزایش منافع سهامداران شرکت در آینده خواهد گردید و عدم ورود به این حوزه می تواند در آینده شرکت را با چالش جدی کمبود مواد اولیه روبرو کند.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید