- انجمن نورد کاران فولادی ایران - https://navardnews.com -

قطعی برق دغدغه این روز های صنعت فولاد

با توجه به هزینه های تولید ،  ما به التفاوت منطقی بین  شمش [1] فولادی و مقاطع فولادی [1] حداقل ۱۵ درصد برآورد می شود .البته امروز با رشد هزینه ها این اعداد به ۲۰ الی ۲۵ درصد نیز رسیده و عدد معقولی که متناسب با توسعه صنعت فولاد و سرمایه گذاری باشد ۳۵ درصد است.

مدیر عامل گروه صنعتی لاهور در گفتگو با خبرنگار تریبون نورد [1] با اشاره به بخش نامه های خلق الساعه دولت گفت :  ایمیدرو یکی از اساسی ترین و تاثیرگذارترین بازار سازها در صنعت فولاد است. به واسطه اینکه تاثیربسیار زیادی را در صنعت معدن دارد سازمان صنعت و معدن و وزارت خانه و سیاست گذاری های وزارت خانه را با مشاوره هایی که میدهد، دچار بعضی از مواردی میکند که تاثیرات آن در همه زنجیره دیده میشود. از زمان شروع دولت جدید اتفاقی که در این سری از تصمیمات افتاده، خلع الساعه تر شدن آن نسبت به گذشته بوده و اثرات بسیار بدی نیز بر صنعت به جای گذاشته است.

این عضو انجمن نوردکاران [1] فولادی ایران قطعی برق را اصلی ترین دغدغه این روزهای نوردکاران عنوان کرد و گفت : در کنار مشکلاتمان موضوع عدم تامین انرژی مورد نیاز و قطعی برق اصلی ترین دغدغه این روزهای ما است و کارخانجات تولیدی را تا مرز تعطیل کشانده و تولید را به حداقل رسانده است.

سرفرازیان در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در خصوص راهکار های پیشنهادی برای تامین انرژی و متعادل سازی تولید در صنعت فولاد گفت : در بخش تامین انرژی یکی از اصلی ترین مواردی که به ذهنم میرسد، مشارکت بخش تولید دولتی با استفاده از خطوط اعتباری داخلی و خارجی برای تخصیص منابع مورد نیاز جهت احداث CHP ها، نیروگاه های بادی، نیروگاه های خورشیدی، و استفاده از پتانسیل های کشور در کنار مشارکت مستقیم یا غیر مستقیم بخش خصوصی که مستقیم آن با آورده نقدی و غیر نقدی و سرمایه گذاری مستقیم یا خرید سهام با مبنای سوداوری یا هر شکل دیگری که در قالب ابزارهای مالی بشود از آن استفاده کرد.

ذهیب سرفرازیان تصریح کرد: یکی از تصمیمات خلق الساعه که منجر به نابسامانی ها مخصوصا در اوایل سال ۱۴۰۱ شد وضع عوارض بر صادرات فولاد بود که در پیک قیمت های جهانی که به واسطه جنگی که بین روسیه و اوکراین اتفاق افتاد و نوردکاران را از حضور در بازار های جهانی منع کرد و فرصت طلایی از دست رفت .

وی ضمن انتقاد از عملکرد دولت در صنعت فولاد گفت : متاسفانه دولت،  بخش خصوصی را رقیب خودش میداند برای این مساله دوتا سناریو وجود دارد یا اینکه بخش دولتی بیاید و واحد های بخش خصوصی را خریداری کند و هولدر یا صاحب آن بخش خصوصی شود که بتواند اعمال نظر کند و زنجیره خودش را تکمیل کند و یا اینکه بتواند از پتانسیل های بخش خصوصی و سرمایه های آن ها استفاده کند .اتفاقی که در حال حاضر افتاده این است که دولت برای کنترل قیمت ها در انتهای زنجیره که تجمیع بخش خصوصی در آن بیشتراست ورود کرده و با فرمول غلط به بورس کالا عدالت بین زنجیره فولاد را به لحاظ تقسیم حاشیه سود بر هم زده است.