کد خبر:3166
پ

دولت با قطعی برق صنعت فولاد به صنعتگران اجحاف می کند

عضو هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران در خصوص مارجین قیمت شمش با میلگرد در سال ۱۴۰۱ گفت: در حال حاضر مارجین شرکت های فولادی با وجود بالا رفتن قیمت مواد اولیه، انرژی، نیروی انسانی و هزینه حمل بسیار کم هست.  با وجود تحریم های نفتی و با توجه به اینکه ظرفیت تولید فولاد کشور […]

عضو هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران در خصوص مارجین قیمت شمش با میلگرد در سال ۱۴۰۱ گفت: در حال حاضر مارجین شرکت های فولادی با وجود بالا رفتن قیمت مواد اولیه، انرژی، نیروی انسانی و هزینه حمل بسیار کم هست.  با وجود تحریم های نفتی و با توجه به اینکه ظرفیت تولید فولاد کشور بیشتر از نیاز کشور است تسهیل شرایط صادرات باید در اولویت قرار گیرد اما متاسفانه شاهد قیمت گذاری وسیاست گذاری های غیر کارشناسی شده هستیم. قیمت اعلامی سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده یعنی مجاز بودن سود ۱۷درصد توجیه اقتصادی دارد.

وی همچنین در خصوص قطعی های مکرر برق و آسیب های آن بر صنعت نورد کشورتصریح کرد :  قطعی برق در سال گذشته ۳۲۰ ساعت برابر با ۴۰ روز کاری بوده است که تولید را در بخش صنعت فولاد به مخاطره انداخته بود و به طور عملی میزان تولید واحدهای فولادی حداقل ۳۰ درصد کاهش داشت.

رئیس هیات مدیره انجمن فولاد آذربایجان اظهار داشت : سال گذشته با برنامه‌ریزی، کاهش و تغییر شیفت کاری سعی در کنترل اوضاع و بهبود شرایط داشتیم اما در نهایت قطعی حامل‌های انرژی منجر به کاهش تولید شد. در سال جاری نیز با قطع یک روز برق در هفته ، به میزان قابل توجهی از تولید ماهانه کارخانه کاسته می شود و این امر موجب افزایش هزینه های تولید ،عدم انجام تعهدات به مشتریان ، افزایش قیمت محصولات در بازار ، و تعدیل نیرو می شود.

فرصت استثنائی صادرات که از آن محروم شدیم

 

در انتقاد نسبت به عملکرد دولت در خصوص وضع عوارض بر صادرات محصولات فولادی در ابتدای سال گفت : اعمال  عوارض بدون توجه به جوانب و اثرات آن اتخاذ شد. وضع عوارض صادرات در زمانی انجام شد که جنگ روسیه و اوکراین،اوکراین را که یکی از صادرکنندگان محصولات فولادی به منطقه خاورمیانه محسوب میشد از بازار منطقه خارج کرد. این اتفاق یک فرصت استثنایی و شاید تکرارنشدنی بود تا شرکت‌های فولادی ایرانی بتوانند به بازارهای جدیدی در منطقه ، محصول خود را صادر کنند اما سیاست های جدید اخذ شده این امید را از تولیدکنندگان گرفت.

رحیمی همچنین از دولت درخواست کرد تا پیش از اخذ تصمیمات نظرات تشکل های صنفی را نیز اخذ کند و تصریح کرد:  در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها با تشکل های صنفی تولیدی مشورت و دیدگاه و نقطه نظرات آنان را نیز مورد توجه قرار دهند.  اتخاذ تصمیمات یک شبه  به صنعت، اعتماد سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در صنایع بزرگ مثل فولاد آسیب وارد می کند، اگر قرار باشد که حاشیه سود شرکت‌های تولیدی به طرق مختلف کم شود یا از بین برود، طبیعتاً انگیزه و توانایی این شرکت‌ها برای تولید و روشن نگه داشتن چراغ تولید کم می‌شود.

مدیر عامل فولاد ناب تبریز افزود  : انتظار می رود در مبحث قطعی برق به صنعت فولاد در رده های نخست نگریسته نشود محدودیت های انرژی یک واقعیت است اما صنعت فولاد  بعنوان صنعت استراتژیک، صنعت پیشران و اشتغال زا ۵ تا ۶ درصد مصرف برق صنایع را در اختیار دارد  اجحافی که در حق این صنعت از بابت قطعی برق می شود بسیار زیاد است.

 

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید