کد خبر:3002
پ

دخالت های دولت در صنعت برق موجب ناترازی در تولید و مصرف شده

صنعت فولاد اکنون در بیابان‌‎ها و نواحی خشک احداث شده است که به آب و برق دسترسی ندارد و عملا آب سفره‌های زیر زمینی را می‌بلعد، مردم منطقه را از آب منطقه محروم کرده  و به ذخایر آبی و منابع طبیعی و محیط زیست صدمه زیادی وارد آورده است. به گزارش نوردنیوز به نقل از […]

صنعت فولاد اکنون در بیابان‌‎ها و نواحی خشک احداث شده است که به آب و برق دسترسی ندارد و عملا آب سفره‌های زیر زمینی را می‌بلعد، مردم منطقه را از آب منطقه محروم کرده  و به ذخایر آبی و منابع طبیعی و محیط زیست صدمه زیادی وارد آورده است.

به گزارش نوردنیوز به نقل از فولادبان، دبیراتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران گفت: دولت با قیمت گذاری برق و تعیین قیمت نوعی ناترازی در تولید و مصرف برق ایجاد کرد که پیامد آن کاهش سود، دستکاری در روند عرضه و تقاضا و بی رغبتی سرمایه گذاران به ایجاد نیروگاه های جدید برق در کشورشد و حتی بهسازی و نوسازی نیروگاه های قدیمی را به تعویق انداخت.

کامران وکیل درگفت وگوبا فولادبان با اشاره به اینکه اکنون تامین برق صنایع فولادی و دیگر صنایع به معضلی دایمی تبدیل شده است  افزود:سهمیه بندی برق سالهاست در بخش های مختلف صنعت کشوراعمال می شود وموضوعی زودگذر یا موقتی نیست و سالهاست قیمت گذاری دستوری در صنعت برق اعمال می شود و البته این شیوه قیمت گذاری مثل فنری است که جمع می شود اما به یکباره از دست می رود.

وی ادامه داد: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی دولت موظف است برای ساخت و تجهیز نیروگاهها، پالایشگاهها و توسعه سایر زیرساخت‌های کشور از بخش خصوصی استفاده کند و بتدریج از اداره این بخش‌ها خارج شود، هر چند طبق این قانون‌، دولت از اداره و کنترل این زیرساخت‌ها خارج شده اما هنوز سیاست گذاری ها و قیمت گذاری های دولت در این بخش ها قابل لمس است.

وکیل با اشاره به تولید ۵۵ مییلون تن محصولات فولادی تا دو سال آینده گفت: با توجه به عدم تجهیز و مهیا نبودن زیرساخت های عمرانی و توسعه‌ای ، تولید ۵۵ میلیون تن محصولات فولادی تا سال ۱۴۰۴ طبق برنامه  توسعه پنجم، بحث غلطی است که برخی  سیاستگذاران و دولتمردان بر اجرای آن اصرار دارند.

وی افزود: نتیجه تمام سیاستگذاری های غلط و تصمیمات کوتاه مدت مسئولان این شده که ما در حال حاضر کارخانه ساخت فولاد و واحدهای عظیم تولید فولاد را در کشور داریم اما در تامین آب آن با مشکلات زیادی مواجهیم، کارخانه سیمان احداث شده است اما تامین برق کارخانه سیمان سهیمه بندی یا قطع است و حاصل این شرایط، دخالت های مکرر دولت و اعمال نرخ های دستوری و سیاست های کارشناسی نشده دولت در۱۵ سال اخیربوده است.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران ادامه داد: صنعت فولاد اکنون در بیابان‌‎ها و نواحی خشک احداث شده است که به آب و برق دسترسی ندارد و عملا آب سفره‌های زیر زمینی را می‌بلعد، مردم منطقه را از آب منطقه محروم کرده  و به ذخایر آبی و منابع طبیعی و محیط زیست صدمه زیادی وارد آورده است.

وی تصریح کرد: چنین خسارت زیادی برای تولید چند تن محصول فولادی، توسعه یافتگی نیست بلکه نوعی بی تدبیری و بی برنامگی است که نه فقط برای صنعت فولاد بلکه برای دیگر صنایع نیز قابل مشاهده است.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید