کد خبر:2978
پ

تولید سالانه ۳۰ میلیون تن شمش فولاد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه توسعه زنجیره پایین‌دستی و ایجاد ارزش‌افزوده در طرح‌های جدید صنعت فولاد اجرا می‌شود، گفت: تولید سالیانه شمش فولاد از مرز ۳۰ میلیون تن گذشته است. به گزارش نوردنیوز به نقل از معدن ۲۴، «وجیه‌الله جعفری» امروز (یکشنبه) در هشتمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس در هتل المپیک […]

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه توسعه زنجیره پایین‌دستی و ایجاد ارزش‌افزوده در طرح‌های جدید صنعت فولاد اجرا می‌شود، گفت: تولید سالیانه شمش فولاد از مرز ۳۰ میلیون تن گذشته است.

به گزارش نوردنیوز به نقل از معدن ۲۴، «وجیه‌الله جعفری» امروز (یکشنبه) در هشتمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس در هتل المپیک تهران، افزود: ظرفیت نصب شده شمش فولاد از مرز ۴۰ میلیون تن گذشته است.

وی بیان داشت: در ۶ ماهه نخست امسال رشد صادرات در زنجیره فولاد به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن را شاهد بودیم اما تداوم و استمرار آن نیازمند برنامه‌ریزی‌های بعدی است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: امروز در زنجیره فولاد حدود ۳۶ میلیون تن آهن اسفنجی، ۶۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندله و ۶۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کنسانتره ظرفیت نصب شده وجود دارد، اما در عین حال با مشکلاتی در تامین مواد اولیه مواجه هستیم.

معاون وزیر صنعت گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۵۰ تقاضای فولاد در جهان به ۲ میلیارد و ۶۶۹ میلیون تن برسد.

وی ادامه داد: امسال برای سومین سال متوالی ایران موفق به کسب رتبه ۱۰ کشور برتر تولیدکننده فولاد جهان شده و در این راستا باید در جهت بهبود کیفی محصول و افزایش بهره‌وری تلاش کنیم.

جعفری خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود ظرفیت ۵۵ میلیون تن شمش فولادی در افق ۱۴۰۴ محقق شود که تا امروز ۴۰ میلیون تن آن محقق شده و هفت میلیون تن دیگر در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

وی یادآور شد: تا امروز بیش از ۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در کل زنجیره فولاد سرمایه گذاری شده که ۱۹ میلیون دلار آن نصب شده است.

این مقام مسئول در ادامه به چند گلوگاه و مشکل اصلی در زنجیره فولاد از جمله تامین مواد اولیه اشاره کرد و گفت: حدود ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی در کشور وجود دارد و در سال‌های اخیر حدود یک میلیارد تن دیگر به این ذخایر اضافه شده است، اما با نگاه توسعه‌ای، این میزان ذخیره پاسخگوی نیازها در بلندمدت نخواهد بود و بر این اساس نیازمند توسعه اکتشافات هستیم.

جعفری یادآور شد: به منظور افزایش ذخایر جدید باید به سمت معادن زیرزمینی و توسعه اکتشاف در عمق برویم و در این راستا سرمایه‌گذاری در معادن خارج از کشور و توسعه فناوری‌های جدید نیاز است.

وی، چالش دوم در این حوزه را توسعه زیرساخت‌های برق، آب، گاز، حمل و نقل جاده‌ای و ریلی برشمرد و گفت: در این روستا سه شرکت بزرگ گل‌گهر سیرجان، مس سرچشمه و چادرملو نخستین طرح انتقال آب را اجرایی کردند و سه طرح دیگر نیز توسط شرکت‌های فولادی در حال اجرا است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین برق مورد نیاز در صنعت فولاد را بین هشت تا ۹ هزار مگاوات برشمرد که اکنون ۶ هزار مگاوات در حال مصرف است و برای طرح‌های توسعه این نیز نیازمند ۱۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات دیگر هستیم.

وی خاطرنشان کرد: به منظور توسعه زیرساخت‌های برق، تولید ۱۰ هزار مگاوات قرارداد با شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی وزارت نیرو در حال انعقاد است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: در زنجیره فولاد برای تأمین خوراک شرکت‌های فولادی و همچنین سوخت‌رسانی، نیازمند گاز هستیم.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید