کد خبر:2948
پ

وزارت صمت پای روسها را به بازار داخلی فولاد باز می کند

با وجود کمبود تقاضا اما همچنان بورس کالا در رشد قیمت شمش فولاد نقشی موثر ایفا میکند ، روند خودسرانه بورس کالا در تعیین و قیمت گذاری محصولات فولادی تا جایی پیش رفته که دولت به منظور کنترل بازار ها دست به دامان واردات مواد اولیه از روسیه شده است اما این موضوع قطعا صورت […]

با وجود کمبود تقاضا اما همچنان بورس کالا در رشد قیمت شمش فولاد نقشی موثر ایفا میکند ، روند خودسرانه بورس کالا در تعیین و قیمت گذاری محصولات فولادی تا جایی پیش رفته که دولت به منظور کنترل بازار ها دست به دامان واردات مواد اولیه از روسیه شده است اما این موضوع قطعا صورت خوشی برای تولیدکنندگان زنجیره فولاد در بازار داخلی نخواهد داشت.
به گزارش نورد نیوز ؛ با وجود آنکه قیمت شمش فولاد به دلیل رکود مبادلات در بازار آزاد نزولی است اما قیمت این کالا در بورس در مبادلات این هفته صعودی بود ونسبت به قیمت پایه ۲۴۴ ریال در هر کیلو افزایش یافت.این رشد قیمت برای شمش فولادی در حالی صورت گرفته که مابقی محصولات فولادی در بورس کالا یا از ثبات قیمت برخوردار بودند و یا با کاهش قیمت مواجه شدند.
بنا براین گزارش ، میلگرد در هر کیلو ۵۷۵ ریال کاهش یافت و با میانگین نرخ ۱۶۱ هزار و ۲۴۹ ریال معامله شد این در حالیست که میزان عرضه این محصول نیز نسبت به تقاضا بیش از ۱۱ برابر بود.
تیرآهن نیز که همچنان مارجین قیمتی کمتر از نرخ مصوب با شمش فولادی را دارد در مبادلات هفته گذشته با نرخ پایه ۱۵۲ هزار و ۸۱۵ ریال بر روی تابلوی معاملاتی بورس کالا آمد و در نهایت با میانگین قیمتی یک هزار و ۳۰۷ ریال کاهش نسبت به قیمت پایه به فروشی رسید.
قیمت نبشی نیز در مبادلات هفته گذشته نسبت به قیمت پایه با ۳ هزا و ۷۸۰ ریال کاهش مورد مبادله قرار گرفت و ناودانی نیز با قیمت پایه ۱۷۸ هزار و ۷۵۴ ریال بر روی تابلو آمد که با ثبات قیمتی روبرو شد .
بازاری که دودستی تقدیم روسها شد
به نظر می رسد وضع عوارض بر صادرت محصولات فولادی طی بازه زمانی فروردین و اردیبهشت باعث شده نه تنها فرصت طلایی که تولید کنندگان فولاد در خلال جنگ روسیه و اوکراین از آن منتفع شوند ، از دست برود بلکه روسیه هم اکنون برای بدست آوردن نقدینگی در زمان جنگ و تحریم ها دست به ارزان فروشی به صورت گسترده زده و پس از کسب بازار های نفتی ایران اقدام به جذب بازار های صادراتی محصولات فولادی ایرانی نیز کرده و با تخفیف هایی که بر روی محصولات خود ارائه می دهد در این زمینه موفق نیز بوده است.
تهاتر کالایی با روسها برای واردات مواد اولیه فولاد
از سویی از صحبت های وزیر صمت درحاشیه همایش مشترک تجاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه اینطور به نظر میرسد که نه تنها بازار های خارجی بلکه بزودی بازار های داخلی به خصوص در زمینه شمش و ورق فولادی نیز تقدیم روس ها خواهند شد .
فاطمی امین در این همایش که هفته گذشته برگزار شد ، خبر از امضای تفهم نامه ای به صورت تهاتر کالایی با روسها را داد که در ازای تعمیر توربین های گازی روسی واردات مواد اولیه فولاد از روسیه داشته باشیم.
باید دید دست انداز جدید بعدی دولت برای تولیدکنندگان فولاد علاوه بر محدودیت برق و گاز چه عوارضی بدنبال خواهد داشت.

روند مبادلات شمش و محصولات فولادی در بوس کالا طی هفته نخست خرداد ماه

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید