کد خبر:2920
پ

در گفتگو با بازرس انجمن نوردکاران فولادی ایران مطرح شد: رشد کرایه حمل، چالش جدید فولادسازان

طبق تفاهمنامه میان معاونت حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به نمایندگی از وزارت صنعت، معدن و تجارت مقرر شده که نرخ کرایه حمل بار جاده‌ای نسبت به آخرین نرخ سال ۱۴۰۰، حداکثر ۳۵ درصد افزایش یابد. به گزارش نورد نیوز ، نرخ حمل در هزینه تمام‌شده تولید محصولات مختلف […]

طبق تفاهمنامه میان معاونت حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به نمایندگی از وزارت صنعت، معدن و تجارت مقرر شده که نرخ کرایه حمل بار جاده‌ای نسبت به آخرین نرخ سال ۱۴۰۰، حداکثر ۳۵ درصد افزایش یابد.

به گزارش نورد نیوز ، نرخ حمل در هزینه تمام‌شده تولید محصولات مختلف اثرگذاری متفاوتی دارد. این تاثیر در حلقه‌های بالادستی بخش معدن به مراتب بیشتر است. با این وجود باید منتظر اثرگذاری آن در سایر حلقه‌های تولید و حتی انتقال این تورم قیمتی در بازار محصولات نهایی نیز باشیم.

فشار مضاعف به تولید

مجید سعیدیان، بازرس انجمن نوردکاران فولادی ایران  اظهار کرد: واحد‌های فولادی کشور به‌طور پراکنده در کشور احداث شده‌اند، در نتیجه میان واحد‌های فعال در زنجیره فولاد تفاوت مسافتی قابل‌توجهی وجود دارد. این فعال صنعت فولاد افزود: هر تولیدکننده در زنجیره فولاد، مصرف‌کننده محصولات تولیدشده در حلقه‌های بالادستی است، بنابراین همین بعد مسافت موجب می‌شود، تامین مواد اولیه برای ما هزینه‌بر شود، به‌عنوان مثال واحد ما در استان قزوین احداث شده، با این وجود مواد اولیه خود را از خوزستان تهیه می‌کنیم؛ بنابراین می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که هزینه حمل‌ونقل سهم بسزایی در هزینه تمام‌شده تولید بسیاری از واحد‌های فولادی کشور دارد. مدیرعامل شرکت فولاد خرمدشت تاکستان گفت: انتظار می‌رود افزایش نرخ حمل‌ونقل مصوب‌شده، هزینه تولید ما را بین ۳ تا ۵ درصد افزایش دهد، این در حالی است که سایر هزینه‌های تولید نیز امسال رشد قابل‌ملاحظه‌ای یافته است.

مدیرعامل شرکت فولاد خرمدشت تاکستان گفت: همزمان سایر سیاست‌های دولت نیز به‌منزله وارد آوردن فشار مضاعف به تولیدکنندگان است، همان‌طور که در هفته‌های اخیر شاهد وضع عوارض صادراتی روی محصولات تولیدشده در زنجیره فولاد بودیم، بدون تردید چنین سیاست‌هایی به‌منزله تحمیل فشار به تولیدکنندگان است.

سعیدیان اظهار کرد: همزمان دولت مجوز افزایش نرخ را به تولیدکنندگان نخواهد داد، باوجود اینکه دولت در شعار، مخالف قیمت‌گذاری دستوری است، اما در عمل با اجرای سیاست‌های دستوری، مانع فروش محصولات فولادی با نرخ واقعی در بازار می‌شود. وی افزود: حلقه‌های بالادستی و حتی میانی زنجیره فولاد، به دولت وابسته هستند، بر این اساس این واحد‌ها از اختیار عمل به‌مراتب بیشتری برخوردار هستند. در چنین شرایطی دولت تنها مقررات سختگیرانه‌ای را در برخورد با واحد‌های پایین‌دستی و تولیدکننده محصولات نهایی که بیشتر هم به بخش خصوصی تعلق دارند، اعمال می‌کند. در واقع دولت برای تنظیم بازار محصولات نهایی تنها به تولیدکننده حلقه‌های انتهایی این زنجیره فشار وارد می‌کند، هرچند در عمل نمی‌توان با چنین راهکار‌های اشتباهی اقدام به تنظیم بازار کرد.

این فعال صنعت فولاد در پایان گفت: توسعه‌نیافتگی زیرساخت‌های حمل‌ونقل در کشور نیز خود بر هزینه‌های حمل ما می‌افزاید، این در حالی است که دولت‌ها وظیفه دارند برای توسعه زیرساخت حمل در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند، اما در حال حاضر صنایع ناچارند به‌دلیل بی‌توجهی دولت‌ها، هزینه بیشتری را متحمل شوند.

سخن پایانی

محصولات تولیدشده در زنجیره فولاد دارای حجم و تناژ بالایی هستند، بنابراین حمل‌ونقل از اهمیت و اثرگذاری بالایی در زنجیره فولاد برخوردار است. در چنین شرایطی رشد یک‌باره ۳۵ درصدی نرخ حمل بار به‌منزله افزایش قابل‌توجه هزینه تولید در حلقه‌های مختلف این زنجیره خواهد بود. این رشد هزینه تولید در شرایطی اعمال می‌شود که فعالان این صنعت با چالش‌های جدی در مسیر فعالیت خود روبه‌رو هستند. تغییر مداوم سیاست‌های حاکم بر این زنجیره، روند فعالیت فولادسازان کشور را تحت‌تاثیر قرار داده است. همزمان بهای انرژی و سایر پارامتر‌های موثر بر تولید نیز از ابتدای امسال افزایش یافته است. در چنین شرایطی تولید در بسیاری از حلقه‌های این زنجیره از محدوده سوددهی خارج شده است. چنانچه این شرایط ادامه یابد، بسیاری از تولیدکنندگان لطمات غیرقابل‌جبرانی را متحمل خواهند شد که اثرات آن در روند اقتصاد کشور نیز نمایان خواهد شد.

منبع : صمت

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید