کد خبر:2914
پ

از ابتدای سال جاری تا کنون بورس کالا نرخ شمش فولاد را تصنعی بالا نگه داشت

به رغم کاهش قیمت شمش ، بورس کالا همچنان سعی در بالا نگهداشتن قیمت پایه این محصول را دارد . با وجود آنکه قیمت میانگین موزون شمش فولاد در فروردین ماه نزولی بود اما بورس کالا همچنان قیمت های پایه را بالا نگه داشته و هر هفته نرخ این محصول را بدون توجه به روند […]

به رغم کاهش قیمت شمش ، بورس کالا همچنان سعی در بالا نگهداشتن قیمت پایه این محصول را دارد .

با وجود آنکه قیمت میانگین موزون شمش فولاد در فروردین ماه نزولی بود اما بورس کالا همچنان قیمت های پایه را بالا نگه داشته و هر هفته نرخ این محصول را بدون توجه به روند مبادلات هفته قبلش بالاتر اعلام میکند.

این رشد تصنعی تا اردیبهشت ماه نیز ادامه داشته و در هفته دوم اردیبهشت نیز در روندی ادامه دار بورس کالا قیمت پایه شمش را ۱۵۸۵۲۹ ریال اعلام کرد این در حالیست که میانگین موزون این کالا ۱۵۲ هزار و ۷۰۵ ریال به فروش رسید.

اما مشکل اینجاست که بورس کالا قیمت پایه سایر محصولات فولادی را بر مبنای قیمت میانگین شمش در بورس کالا اعلام میکند ، بر این اساس میلگرد با ۸ درصد فاصله قیمتی در مبادلات این هفته بورس کالا ثبت شد .

با وجود اعتراض انجمن نوردکاران فولادی ایران و همچنین تولید کنندگان سایر مقاطع از جمله تولید کنندگان نبشی و ناودانی و تیرآهن همچنان بورس کالا فاصله قیمتی را رعایت نمیکند اگر چه در هفته های گذشته این فاصله قیمتی منفی بود و از همین رو تولید کنندگان این دسته از محصولات اعلام کرده بودند که در چنین شرایطی قادر به ادامه فعالیت نیستند.

در مبادلات تاریخ ۱۷ اردیبهشت در مقایسه با نرخ شمشی که مورخ ۱۱ اردیبهشت ماه مبادله شد ،  نبشی ۷٫۴ درصد ، ناودانی ۳٫۲ درصد و تیرآهن ۱٫۸ درصد با شمش فولاد فاصله داشت این در حالیست که کمتر از ۱۴ درصد مارجین قیمتی برای این دسته از تولید کنندگان به معنی در ضرر و زیان قرار گرفتن است و با وجود اعتراض های مکرر به این روند بورس کالا گوشش شنوا نیست و این در حالیست که وزارت صمت نیز تولید کنندگان را ملزم به عرضه دربورس کالا برای صادرات می کند واگر در بورس کالا عرضه نکنند امکان صادرات را از آنها سلب میکند .

حال این پرسش مطرح میشود که دولت چرا قیمت مواد اولیه را که در اختیار خود قرار دارد با نرخ های گزاف به تولید کنندگان میفروشد و در انتهای زنجیره آنها را مجبور به فروش در بورس کالا با قیمت های اعلامی خود کرده و اگر هم نفروشند امکان صادرات را از آنها سلب می کند ؟ کدام عقل سلیم می پذیرد این شرایط را می پذیرد ؟

تولید کنندگان فولاد که در این شرایط سخت همراه و یاور دولت بوده و به کشور ارزآوری می کنند باید اینگونه تحت فشار قرار گیرند و تولید و صادرات آنها با مخاطره مواجه شود !

بورس کالا عامل گرانی فولاد

همانطورکه از جدول شماره۲ و نمودار پیداست بورس کالا در تعطیلات نوروز قیمت پایه شمش را در هر کیلو بیش از ۳ هزار تومان افزایش داد ، این در حالیست که بازار در تعطیلات بسر می برد و باعث شد تا قیمت فولاد پس از تعطیلات نوروز با افزایش همراه باشد درهمین حال با وجود آنکه متقاضیان شمش فولاد به دلیل بالا بودن رغبتی به خرید نداشتند و میانگین نرخ شمش فولاد هر هفته عددی ثابت بوده اما بورس کالا بی توجه به روند مبادلات هر هفته قیمت پایه را به صورت تصنعی بالا نگه داشته و باعث افزایش بیش از ۳ هزار تومانی نرخ شمش فولاد در هر کیلو شده است .

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید