کد خبر:2875
پ

نامه انجمن نوردکاران فولادی ایران به وزیر صمت دراعتراض به وضع عوارض بر صادرات محصولات فولادی

انجمن نورد کاران فولادی ایران در اعتراض به وضع عوارض بر صادرات محصولات فولادی نامه ای نیز خطاب به سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت ، معدن و تجارت منتشر کرده است که در این نامه بر از بین رفتن فاصله قیمتی بین شمش با محصولات فولادی و همچنین عدم تناسب مارجین قیمتی بین زنجیره […]

انجمن نورد کاران فولادی ایران در اعتراض به وضع عوارض بر صادرات محصولات فولادی نامه ای نیز خطاب به سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت ، معدن و تجارت منتشر کرده است که در این نامه بر از بین رفتن فاصله قیمتی بین شمش با محصولات فولادی و همچنین عدم تناسب مارجین قیمتی بین زنجیره فولاد و وضع عوارض بر صادرات تاکید شده است و این سوال طرح شده که در شرایطی که بازار هیچگاه با کمبود محصول فولادی مواجه نبوده و حتی در تعیین قیمت پایه آن نیز نقشی ندارد ، بر چه اساسی این میزان تعرفه بر صادرات محصولات فولادی وضع شده است؟ مشروح این نامه در ادامه آمده است:

جناب آقای دکتر فاطمی امین

مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت

موضوع: افزایش قیمت های ناموزون در زنجیره فولاد، مهندسی بورس کالا و وضع عوارض صادراتی و تبعات آن

با سلام و تحیات الهی؛

ضمن آرزوی سلامتی و قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان، پیرونامه شماره ۶۴۹-۹۹۴/ف مورخ ۸/۱۲/۱۴۰۰ و عطف به نامه شماره ۲۶۹۷۶/۶۰ مورخ ۲۰/۱/۱۴۰۱ معاونت معادن و فراوری معدنی وزارت محترم صمت و نامه شماره ۲۸۷۱۹/۶۰ مورخ ۲۲/۱/۱۴۰۱ اداره کل دفتر صنایع معدنی در خصوص وضع عوارض صادراتی بر محصولات فولادی توجه حضرتعالی را به نکات ذیل جلب می نماید:

  1. علیرغم آنکه بر اساس مصوبه شماره ۳۳۱۴۷۵/۶۰ مورخ ۱۷/۱۲/۱۳۹۸ ستاد تنظیم بازار مقرر شده بود مارجین قیمتی بین شمش محصولات فولادی در خصوص میلگرد ۱۱ و سایر مقاطع شامل تیرآهن، نبشی و ناودانی ۱۴ درصد تعیین شود علیرغم افزایش هزینه نیروی انسانی و…. این عدد نه تنها در سال ۱۴۰۰ محقق نشد که متاسفانه با مداخله گری بورس کالا میانگین آن تنها ۶ درصد بوده است که این عدد نه منطقی و نه عادلانه است و قبلا هم طی نامه شماره ۶۶۹-۹۹۴/ف مورخ ۱۷/۱۲/۱۴۰۰ اعلام گردید حال سوال جدی آنست چگونه با این مارجین ۶ درصد باید ۸ درصد عوارض داد؟ و نکته مهم و حائز اهمیت آن است که از قِبَل این افزایش قیمت نه تنها نفع و عایدی نصیب اعضای انجمن نورد کاران نشده است بلکه با وضع عوارض صادراتی بازار های صادراتی که به زحمت برای اعضا پیدا شده بود با چالش و مخاطره جدی مواجه می شود و رقبای منطقه ای ما حداکثر بهره برداری را خواهند برد.
  2. به نظر می رسد بهانه ستاد تنظیم بازار بر وضع عوارض را تحت تاثیر کمبود محصول یا افزایش قیمت در بازار است به جرات می توان گفت هیچ گاه ما در انتهای زنجیره فولاد با کمبود مواجه نبوده ایم و همواره محصولات به وفور در کشور بوده است و اگر کمبودی بوده است ناشی از مواد اولیه شامل شمش و اسلب بوده، لذا در حالیکه بازار با رکورد مواجه است و تقاضا برای محصولات در داخل نیست وضع عوارض تصمیم غیر منطقی و برخلاف مصالح نظام و منویات مقام معظم رهبری که می بایست بازنگری جدی صورت پذیرد.
  3. متاسفانه در طی هفت ماه اخیر علیرغم پیگیری های متعدد انجمن نتوانسته در هیچ جلسه ای حضورا نکات و مسائل کلان خود را به سمع و نظر شما برساند و متاسفانه تصمیمات در پشت درهای بسته و بدون در نظر گرفتن نظرات بخش خصوصی و تشکل ها اتخاذ شده است که برخلاف نص صریح ماده ۲و ۳ قانون بهبود فضای کسب و کار و نامه ی شماره ۱۳۱۹۳۲ مورخ ۲۵/۱۰/۱۴۰۰ معاونت محترم حقوقی ریاست جمهوری می باشد.

 

 جناب اقای دکتر فاطمی امین

تولید کنندگان محصولات فولادی در طی سال گذشته تحت سخت ترین شرایط ناشی از قطع مکرر برق و گاز به فعالیت پرداخته اند و تحت همین شرایط توانسته اند جایگاه تولیدی ایران در فولاد را ارتقا دهند لذا این نحوه مواجهه و رفتار با این سربازان خط مقدم تولید روا و شایسته نیست لذا انتظار و توقع ما از جنابعالی به عنوان متولی امر صنعت و تجارت در کشور آن است که ضمن بازنگری در تصمیمات که ناشی از اطلاعات غلط و نادرست بوده است زمینه ایجاد تعادل و عدالت در مارجین سود زنجیره فولاد   را فراهم نمایید تا بخش خصوصی واقعی در حوزه نوردکاران که با بیش از صد واحد کوچک و متوسط اشتغالی بالغ بر ۶۰ هزار نفر را ایجاد نموده است رو به تعطیلی نروند.

در پایان این انجمن ضمن اعلام امادگی کامل برای تامین نیاز داخل در صورت تامین مواد اولیه استدعا دارد زمانی را در جهت ملاقات حضوری و انعکاس نقطه نظرات بخش خصوصی و دلسوزان نظام را اختصاص فرمایید تا تبعات و نتایج تصمیمات اخذ شده و رویکرد های موجود را به سمع و نظر شما برساند.

مزید توفیقات شمارا از خداوند متعال مسئلت داریم.

هیئت مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید