کد خبر:2849
پ

بورس کالا بر چه مبنایی قیمت مواد اولیه را گرانتر از محصول اعلام کرده؟

نورد نیوز: بورس کالا با اعلام قیمت پایه شمش به عنوان مواد اولیه بیشتر از محصول فولادی روندی را برای واحد های نوردی در پیش گرفته که انتهای آن زیان و تعطیلی واحد های نوردی را بدنبال دارد. به گزارش نورد نیوز ؛مشخص نیست بورس کالا در تعیین فرمول عرضه محصولات فولادی از چه محاسبه […]

نورد نیوز: بورس کالا با اعلام قیمت پایه شمش به عنوان مواد اولیه بیشتر از محصول فولادی روندی را برای واحد های نوردی در پیش گرفته که انتهای آن زیان و تعطیلی واحد های نوردی را بدنبال دارد.

به گزارش نورد نیوز ؛مشخص نیست بورس کالا در تعیین فرمول عرضه محصولات فولادی از چه محاسبه ریاضی و منطقی بهره می برد که قیمت پایه شمش را و بر چه اساسی بدنبال گرانی قیمت فولاد در کشور است؟ آیا مسولان بورس کالا بدنبال تعطیلی واحد های نوردی و از بین رفتن اشتغال و تولید هستند ؟ آیا پای نفوذ بدخواهان نظام در میان است که سعی در ایجاد فتنه و از بین بردن سرمایه های مردم دارد ؟ چرا تمامی تصمیماتی که در این حوزه اتخاذ میشود حاکی از اعتدال بین منافع تمامی تولید کنندگان زنجیره فولاد نیست ؟

 انجمن نوردکاران فولادی ایران ضمن اعتراض شدید نسبت به اتفاقاتی که از ابتدای سال در بورس کالا رخ داده خواستار رسیدگی مسولان در خصوص نحوه قیمت گذاری شمش و محصولات فولادی در بورس کالا شد .

در شرایطی که نورد کاران تمام سال گذشته را نسبت به ما به التفاوت اندک بین شمش با میلگرد به وزارت صمت و بورس کالا اعتراض داشتند و در آخرین جلسه با معاونین وزارت صمت نیز مقرر شده بود این رقم حداقل ۸ درصد تعیین شود ، بورس کالا در اقدامی جدید علاوه بر اینکه در ایام تعطیلات نوروز موجب رشد قیمت شده است در معاملات هفته اخیر نیز با افزایش قیمت پایه قیمت شمش فولاد؛ این کالا یا ماده اولیه را از محصولات فولادی نظیر نبشی و ناودانی بالاتر اعلام کرد.
از این رو انجمن نوردکاران فولادی ایران خواستار رسیدگی مسولان مرتبط با این امر شده و خواستار پاسخگویی بورس کالا در خصوص نحوه قیمت گذاری و اعلام فرمول آن است.

در همین حال بورس کالا در اقدامی دیگر عرضه میلگرد را تنها به صورت سبد های سبک (سایز های ۱۰ و ۱۲ ) ، متوسط (سایز های ۱۴ الی ۲۰ )  و سنگین ( سایز های ۲۴ الی ۳۰ ) به صورت مجزا مجاز اعلام کرده که این امر نیز فشار مضاعفی به واحد های نوردی وارد می آورد چرا که امکان دسته بندی در بخش تولید برای واحد های نوردی کم می شود و فروش آنها را تحت تاثیر قرار میدهد.

در همین حال زمزمه هایی مبنی بر وضع عوارض بر صادرات نیز مطرح شده که به نظر می رسد حتی طرح این موضوع نیز حاصل بی تدبیری است و امکان دارد بر روند معاملات بین المللی محصولات فولادی ایران تاثیر گزار باشد و همین خریداران و متقاضیان اندک را نیز از بازار ایران روی گردان کند .

در این بین به برخی از واحدهای فولادی اعلام شده که بزودی برق واحد های فولادی قطع خواهد شد و یا در ساعاتی از شبانه روز قطع می شود ذکر این نکته ضروری است که برق واحد های نوردی حتی اگر برای مدت زمان کوتاهی نیز قطع شود و تولید متوقف خواهد شد نکته دیگری که بسیاری از مسولان برق منطقه ای از آن غافل هستند این است که اعلام می کنند مثلا با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت کنید در حالیکه اطلاعی از روند تولید واحدهای نوردی ندارند و این دسته از تولید کنندگان امکان متوقف کردن بخشی از روند تولید را ندارند در حالیکه واحدهای ذوبی میتوانند مثلا کوره شماره یک یا دو را متوقف کنند و کل تولید آنها متوقف نمی شود.

با تمام این تفاسیر نهضت فعال سازی مسکن هم اگر در سال جاری عملیاتی و اجرایی شود فروش طبق این رویه ای که وزارت صمت و بورس کالا برای نوردکاران تدارک دیده اند جز تعطیلی واحد ها دستاورد دیگری ندارد و با شعار دولت در خصوص حمایت از دولت اصلا هم خوانی ندارد.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید