- انجمن نورد کاران فولادی ایران - https://navardnews.com -

دبیر انجمن نوردکاران فولادی ایران : مارجین سود نوردکاران فولادی منطقی شود / بازنگری در سیاستهای حمایتی از ورود دلالان به بورس کالا

نورد نیوز: اباذر براری در گفتگو با فولادبان ضمن اشاره به ارتباط انجمن متبوعش با وزارت صمت گفت: محوریت جلسه ای که اعضا هیات مدیره انجمن نودرکاران فولادی ایران با حضور معاونان وزیر صمت داشتند، مارجین منطقی این بخش از زنجیره فولاد بود.

دبیر انجمن نوردکاران فولادی ایران افزود: انجمن نوردکاران معتقد است که سود در زنجیره فولاد باید متوازن باشد اما در حال حاضر عدم توازن سود در انتهای زنجیره رقم خورده است و این در حالی است که قیمت محصول نوردکاران به علت بخش انتهایی زنجیره بودن اثرگذار است و این به معنای آن است که مصرف کنندگان و مردم با محصول نوردی و قیمت آن روبه رو هستند و روند طول زنجیره را خیلی مشاهده نمی کنند.

وی ضمن بیان اینکه حساسیت قیمت محصول نهایی بسیار بالاست،تاکید کرد: ما هم اعتقاد داریم که همانگونه که شعار دولت سیزدهم بوده قیمت ها تثبیت شوند اما در چند هفته گذشته قیمت میلگرد برابر یا در مقاطعی نیز کمتر از قیمت شمش شد که این مسئله منطقی نیست.

براری تصریح کرد: به نظر ما ورود دلالان به بورس کالا با بخشنامه های اخیر موجب چنین اتفاقی شده و این عدم توازن را رقم زده است  و اگر خواستار تولید واحد های کوچک و متوسط صنعتی هستیم باید مارجین سود انتهای زنجیره منطقی باشد که این شاه کلید مباحث مطرح شده از سوی نوردکاران در حضور معاونین وزیر بود.

وی با بیان اینکه در این جلسه اجماعی روی چالشی بودن ورود دلالان در بورس کالا اتفاق افتاد، گفت: مسئولین بورس کالا دلایلی برای این مسئله داشتند اما باید در نظر گرفت که این مسئله یعنی تولیدکننده نوردی باید شمش مورد نیاز را از همین دلالانی خرید کند که قیمت را آنها تعیین می کنند و این با فلسفه سایت بهین یاب و سامانه جامع تجارت همخوانی ندارد و با استراتژی کلان وزارت صمت نیز تناقض دارد.

دبیر انجمن نوردکاران با اشاره به مقدماتی بودن این جلسه برای طرح مسائل گفت: مسبب این جلسه نامه انجمن به رئیس جمهور و وزیر بود تا چنین جلسه ای تشکیل شود، البته وزیر هم قرار بود در حاضر شوند اما به دلیل تداخلی که پیش آمد، جلسه بدون حضور وزیر تشکیل شد و معاونین نیز بیشتر شنونده بودند.

براری از تداوم این جلسات و پیگیری مسائل با حضور وزیر خبر داد و تصریح کرد: تا زمانی مشکلات وجود داشته باشد  پیگیری و چنین جلساتی از سوی انجمن وجود خواهد داشت چرا که چالش های ما باید شنیده شود و مسئولین وزارت صمت نیز قول تداوم جلسات را دادند.

وی با اشاره به راه حل مدنظر انجمن نوردکاران گفت: دو راه حل مدنظر ماست که یکی از آنها توزیع عادلانه سود است چرا که بخش هایی از زنجیره سودهایشان بیشتر از حد متعارف است که امکان تعدیل آن وجود دارد تا سود انتهای زنجیره منطقی تر شود.میانگین مابه تفاوت شمش و میلگرد در منطقه CIS  حدود ۱۱ درصد به بالاست و در ایران نیز باید منطقی باشد.

براری افزود: عرضه عادلانه، منطقی و درست شمش در بورس کالا که در حال حاضر چنین اتفاقی نمی افتد،می تواند از راه حل های این مشکل باشد و تا حدودی این عرضه ها دستکاری شده و مهندسی شده است و در صورت اصلاح این روندها تولید بهتر نیز خواهد شد.

دبیر انجمن نوردکاران فولادی ایران با بیان اینکه صادرات باید به سمت محصولات نهایی پیش برود، گفت: انجمن نوردکاران تقاضایی برای افزایش قیمت محصول ندارد و شاید بتوان با همین قیمت های کنونی سود عادلانه  تقسیم شود و تعیین قیمت براساس متال بولتن درست نیست.