کد خبر:2551
پ

بورس کالا با چه هدفی پای دلالان را به بورس کالا باز کرد

در تازه ترین اقدام بورس کالا در نامه ای  که مورخ ۲۵ دی ماه منتشر شد فروش شمش فولاد در بورس کالا را بدون ثبت نام در سایت بهین یاب و داشتن کد بورسی مجازاعلام کرد این اقدام بورس کالا به معنی دعوت از تجار برای خرید مواد اولیه است . مشخص نیست این اقدام […]

در تازه ترین اقدام بورس کالا در نامه ای  که مورخ ۲۵ دی ماه منتشر شد فروش شمش فولاد در بورس کالا را بدون ثبت نام در سایت بهین یاب و داشتن کد بورسی مجازاعلام کرد این اقدام بورس کالا به معنی دعوت از تجار برای خرید مواد اولیه است .

مشخص نیست این اقدام بورس کالا با چه هدفی صورت گرفته اما بی شک این اقدام عواقب زیادی برای تولید کنندگان دارد و در این بین فرقی نمی کند هم تولید کنندگان واحد ذوبی از ورود دلالاه و واسطه ها به صنعت متضرر می شوند و هم تولید کنندگان واحد های نوردی کشور .

بورس کالا برای جا انداختن بهین یاب و ثبت تولیدکنندگان تلاش های زیادی را طی چندین سال کرد و حال جای سوال دارد چرا به یکباره تصمیمی اتخاذ شده که برای خرید شمش فولاد به عنوان ماده اولیه واحد های پایین دستی نیاز به کد بورسی نیست و هر شخصی امکان خرید را دارد.

این اقدام نه برای ذوبی ها سود آور است نه نوردی ها

در همین خصوص مصطفی عبدالهی عضو هیات مدیره انجمن نورد کاران فولادی ایران با بیان اینکه ما موافق تعدیل وضعیت تولید کنندگان کل زنجیره هستیم اما راه تعدیل وضعیت بازار و کمک به تولید کنندگان شمش القائی ورود دلالان و واسطه ها به بازار نیست.

وی تصریح کرد: با این اقدام هم قیمت مواد اولیه افزایش می یابد در نتیجه کاهش صادرات را شاهد خواهیم بود .

عبدالهی اظهارداشت: راه کمک به بخشی از زنجیره فولاد که ایجاد بحران برای بخشی دیگر نیست ، این اقدام دولت در باز گذاشتن راه ورود دلالان و واسطه ها برای خرید مواد اولیه واحد های نوردی ضربه زدن به واحد های پایین دستی و در نهایت مصرف کننده است .

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال جاری آهن اسفنجی افزایش تولید داشته و حدود ۱۰۰ در صد نیز افزایش صادرات داشته به نظر می رسد عرضه مواد اولیه و تامین مواد اولیه واحد های شمش راهکار منطقی تری باشد تا باز کردن مسیر برای دلالان و واسطه ها چرا که با ورود دلالان بار دیگر کنترل بازار از دست دولت خارج می شود و برای ساماندهی مجدد بازار با مشکلات بیشتری همراه خواهد شد .

عبدالهی تاکید کرد: از ابتدای سال تاکنون واحد های نوردی نیز به کمتر از ۷ درصد ما به التفاوت در حال تولید هستند و اما با عرضه در بورس کالا و امکان صادرات آن مشکلات خود را مدیریت می کنند ، ای کاش دولت برای صنایع پایین دست که محصول نهایی تولید میکنند نیز چاره ای می اندیشید .

 

 

 

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید