- انجمن نورد کاران فولادی ایران - https://navardnews.com -

مدیر عامل شرکت تعاونی تولید کنندگان شمش القائی استان یزد:کمبود آهن اسفنجی عامل تعطیلی واحد های شمش القائی شد

از ۲۲ کارخانه فعال شمش القائی در استان یزد بیش از ۱۵ کارخانه تعطیل شده اند ، خبر کوتاه اما بسیار غم انگیز است . از ۲۲ واحد تولید شمش که هر یک حدود ۱۰۰ پرسنل دارند ، ۱۵ کارخانه تعطیل هستند و این به معنی این است که حدود ۱۵۰۰ نفر از شاغلین منطقه در خطر از دست دادن شغل قرار دارند .

اما ماجرا از چه قرار است و چرا این واحد ها تعطیل شده اند ؛ مواد اولیه این دسته از فولاد سازان آهن قراضه و آهن اسفنجی است که اما در سال جاری با ورود آهن اسفنجی به بورس کالا نه تنها شرایط بازار متعادل نشده بلکه با صادرات بی رویه این ماده نیمه خام معدنی در بازار داخل با کمبود مواجه شده تا جایی که بسیاری از کارخانه های تولید کننده شمش القائی کشور تعطیل شده اند .

درهمین راستا با علی اکبر رضایی مدیر عامل شرکت تعاونی تولید کنندگان شمش القائی استان یزد و دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن فولاد و ذوب و ریخته گری استان یزد در خصوص تعطیلی واحد های تولید کننده شمش القائی استان یزد گفت : با توجه به اینکه بیش از ۸۰درصد از مواد اولیه کارخانجات فولاد القائی استان، آهن اسفنجی می‌باشد، جهت تأمین آهن اسفنجی در سال‌های اخیر علی الخصوص در سال ۱۴۰۰ با مشکلات شدید و متعددی روبرو شدیم .

وی تصریح کرد : آهن اسفنجی گلوگاه صنایع بالادستی و پایین دستی فولاد است و کمبود این مواد اولیه و همچنین قیمت نامناسب و کیفیت پایین آهن اسفنجی موجود در بازار کارخانجات کوچک و بزرگ فولادی را درگیر کرده است و این بحران بر روی کارخانه های پایین دستی فولادی نسبت به سایر کارخانه های زنجیره تأثیر بیشتری می‌گذارد و باعث برهم زدن تعادل از لحاظ قیمت، عرضه و تقاضا در صنایع پایین دستی فولاد می‌شود.

رضایی اظهار داشت : در حال حاضر کارخانجات احیاء (تولیدکنندگان آهن اسفنجی) تعیین کننده قیمت صنایع پایین دستی فولاد هستند که با ادامه این روند شاهد تعطیلی کارخانجات فولاد القائی خواهیم بود.

وی ادامه داد: کاهش عرضه آهن اسفنجی در حالی اتفاق افتاد که تولید کنندگان اسفنجی دلیل آن را کاهش به دلیل قطعی برق و یا افت فشار گاز عنوان کردند اما نکته اینجاست که در سال جاری میزان صادرات آهن اسفنجی دوبرابر شده است ، چطور ممکن است که بازار داخل با این همه عطش برای تهیه آهن اسفنجی وجود داشته باشد اما تولیدکنندگان برخلاف نظر رهبری و ریاست جمهوری عمل کرده و بی توجه به نیاز بازار داخل این ماده نیمه خام را صادر کنند .

وی اظهارداشت : بر اساس آمار های گمرک میزان صادرات آهن اسفنجی در نه  ماهه امسال حدود ۸۲۷ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۵ درصد رشد داشته ، در کجای دنیا بازار داخل را تشنه و تعطیل رها می کنند و محصول را صادر می کنند .

عرضه های هیجانی در بورس کالا عامل آشفتگی بازار

رضایی در خصوص عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا گفت : کشف قیمت آهن اسفنجی که حاصل مطالعات کارشناسی مفصل، حسابرسی‌های دقیق و چندجانبه و مورد توافق و عمل تولیدکنندگان بالادست و پایین دست زنجیره فولاد طی یک دهه گذشته بوده رها شد و متاسفانه با بی‌تدبیری و برخوردهای هیجانی و غیرواقع بینانه و البته استفاده ابزاری از بورس کالا، باعث بهم ریختگی و عدم توازن شده اند به طوریکه برای مثال قیمت آهن اسفنجی از ضریب ۵۰ درصد قیمت شمش در بورس کالا به بیش از ۷۰ درصد رسیده و ضمن انباشت حاشیه سود در حلقه‌های بالایی زنجیره فولاد، موجب زیان‌دهی کارخانجات ذوب القائی شده است که قابل تداوم نمی‌باشد و همچنین عرضه بسیار محدود و قطره چکانی آهن اسفنجی در بورس کالا باعث رقابت کاذب و افزایش قیمت رقابتی می‌گردد.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن فولاد و ذوب و ریخته گری استان یزد تاکید کرد: با توجه به بازار نابه‌سامان آهن قراضه، عدم کیفیت آن و مسائل زیست محیطی، کارخانه های تمایل زیادی جهت استفاده از آهن قراضه در مرحله اول را ندارند و از سوی دیگر با توجه به اینکه عمده مصرف کنندگان آهن قراضه شرکت‌های قطعه‌ریز و کارخانجات بزرگ تولیدی که مقاطع تخت و گرد تولید می‌کنند ،می‌باشند، باعث افزایش قیمت این مواد شده و استفاده از این ماده اولیه برای کارخانه هایی که صرفاً تولید شمش(بیلت) دارند اصلاً توجیه اقتصادی ندارد بصورتیکه قیمت آهن قراضه و محصول تولیدی حتی در برخی مواقع ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان اختلاف دارد که با قیمت‌های موجود به هیچ‌وجه توجیه اقتصادی ندارد که به تازگی قیمت آهن قراضه از شمش فولاد نیز پیشی گرفته و با نگاهی به روند معاملات در بوس کالا این موضوع کاملا مشهود است .

مبنای قیمت پایه قیمت تمام شده داخلی باشد نه نرخ های دلاری

وی ادامه داد : با توجه به اینکه کشورهای همسایه ازجمله ترکیه، پاکستان و هند بزرگترین واردکننده آهن قراضه در منطقه هستند و قیمت‌های قراضه در این بازارها حتی گاهاً از قیمت بیلت فوب دلار آزاد بیشتر است، به طور مثال در ابتدای سال ۲۰۲۲ قیمت شمش فولاد با دلار آزاد ۴۶۰ دلار بوده و قیمت آهن قراضه ترکیه ۴۶۹ دلار است که عملاً فکر واردات آهن قراضه را از ذهن دور می‌کند.

وی افزود: اما نکته دیگیری نیز که نیاز به بررسی دارد این است که مبنای قیمت گذاری آهن قراضه قیمت هندوستان است و این اصلا درست نیست که هر بخش از حلقه زنجیره فولاد مبنای قیمت گذاری متفاوتی دارند ، قیمت گذاری بخشی از زنجیره فولاد  بر مبنای متال بولتن  بوده و بخشی دیگر از قیمت های هند بر گرفته می شود در حالیکه ملاک قیمت ها در داخل باید بر اساس قیمت تمام شده باشد .

وی تاکید کرد: تعطیلی واحد های صنعتی واقعی است و دولت باید برای فعال شدن این واحد ها در سراسر ایران و همچنین استان یزد اقدامی عاجل و جدی کند .