کد خبر:2527
پ

قیمت دستوری آفت صنعت فولاد/ دولت سیزدهم راه دولت گذشته را ادامه ندهد

معاون فروش فولاد خراسان گفت: دولت باید بازار فولاد را مطابق با قانون تجارت اداره کند و آن را رها کند، از تبعات دخالت‌های دولت می توان به توقف فعالیت های القایی ها اشاره کرد که اغلب آنها از کار دست کشیده‌اند و اگر قیمتها متعادل شود می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. ‌ حسین […]

معاون فروش فولاد خراسان گفت: دولت باید بازار فولاد را مطابق با قانون تجارت اداره کند و آن را رها کند، از تبعات دخالت‌های دولت می توان به توقف فعالیت های القایی ها اشاره کرد که اغلب آنها از کار دست کشیده‌اند و اگر قیمتها متعادل شود می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. ‌

حسین بختیاری با انتقاد از مداخله دولت در صنعت فولاد افزود: قیمت فولاد باید به صورت آزاد تعیین شود و دولت از دست اندازی و دستوری بودن تعیین قیمت‌ها دست بردارد تا این صنعت راه خود را دوباره پیدا کند.

وی ادامه داد:عرضه و تقاضا باید قیمت واقعی فولاد را تعیین کند اما متاسفانه دخالت دولت به مشکلات می‌افزاید. دستوری بودن قیمت ها وپایین نگه داشتن آنها، تبعات زیادی برصنعت کشور خواهد گذاشت.

معاون فروش فولاد خراسان تصریح کرد: از جمله تبعات دخالتهای دولت موضوع توقف فعالیت های القایی هاست که اغلب انها از کار دست کشیده اند و اگرقیمتها ازاد سازی شوند می توانند به فعالیت خود ادامه دهند ولی متاسفانه دولت دست از رویه خودش برنمی دارد و همچنان بر این سیاست پافشاری می کند و تعطیلی واحدهای القایی همچنان ادامه دارد.

بختیاری گفت: دولت باید بازار فولاد را مطابق با قانون تجارت اداره کند، اما دولت برنامه‌ای در این زمینه ندارد و نمونه آن هم نداشتن برنامه برای گاز در زمستان و برق در تابستان است.

وی افزود: اگر بازار مطابق با استانداردهای خود و قانون تجارت پیش برود، قطعا قیمت‌ها تناسب خواهند یافت و در شرایط بدون رانت اداره خواهند شد، اما اگر وزارت صمت مانند دولت قبل، به دنبال قیمت‌گذاری دستوری باشد، رانت در زنجیره و بازار ایجاد خواهد شد و شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

این فعال صنعتی ادامه داد: با مرورهمین تجربه می‌توان دریافت دخالت دولت تنها موجب ایجاد رانت برای عده‌ای می‌شود و در میان مدت تمام حلقه‌های زنجیره فولاد از این نوع دخالت‌ها آسیب می‌بینند؛ در حال حاضر هم اعمال سیاست‌های دستوری نتیجه‌ای جز این برای فولاد نخواهد داشت.

معاون فروش فولاد خراسان گفت: بازار فولاد ایران و جهان درسال جدید میلادی ۲۰۲۲ با کمبود تقاضا مواجه است و نمی‌‍توان انتظار رشد چشمگیر قیمتی در زمینه فولاد داشت.

حسین بختیاری  آینده صنعت فولاد را درسال جدید میلادی ۲۰۲۲ درایران و جهان متفاوت بیان کرد و افزود: تولید محصولات فولادی در داخل کشور با مشکلاتی مانند تامین انرژی برق و گاز گره خورده است و بنظر می رسد فقط بخشی از ظرفیت های اسمی فولاد در سال ۱۴۰۱ یا۲۰۲۲ قابل تحقق است و بطورکامل و حتی همانند سال قبل نخواهد بود.

وی ادامه داد: نبود زیرساخت بهینه، غفلت از توسعه و تجهیزات به روز موجب کاهش تولید چشمگیر محصولات فولادی شده است به گونه ای که دیگر نمی توانیم حجم تولیدات فولادی کشوررا به اندازه تولیدات سال قبل برسانیم.

معاون فروش فولاد خراسان گفت: تقاضای محصولات فولادی در بازارهای جهانی با توجه به سیاست های چین در تولید مسکن در پایین آمده وهمین امر سبب شده است که ریتینگ فولاد در بازارهای جهانی با توجه به کاهش تقاضا افت کند وادامه شرایط چنین بازاری بستگی زیاد به ادامه سیاست های دولت چین دارد.

بختیاری افزود: اگر چنین سیاستی درسال ۲۰۲۲ ادامه پیدا کند قطعا بازار فولاد جهان با کمبود تقاضا مواجه خواهد بود و نباید انتظار رشد قیمتی چشمگیری در زمینه فولاد داشته باشیم و به احتمال قوی قیمت های فعلی حداقل در ابتدای سال باقی خواهد بود ولی اگر دولت چین رویه اش را عوض کند قیمت محصولات فولادی نیز تغییرروبه رشدی خواهد داشت.

وی ادامه داد: سیاست های مسکن دولت چین محدود شدن طرح های ساختمانی و عمرانی و کاهش تقاضای محصولات فولادی را در پی داشت که مجموع این عوامل باعث کاهش قیمت محصولات فولادی به ویژه در یکی دو ماه گذشته بطور چشمگیر در قیمت فولاد شد.

این فعال صنعتی قیمت سنگ آهن و آهن اسفنجی را در سال جدید میلادی تابع سیاست های تولیدکننده این دو محصول دانست و گفت: عمده تولیدکنندگان آهن اسفنجی در ایران و هند قرار دارند و قیمت آهن اسفنجی هم تابع سیاست های این دو کشور است، با توقف فعالیت برخی فولادسازان در تابستان و مازاد آهن اسفنجی ، قیمت آهن اسفنجی کاهش یافت و شاهد افت قیمت های جهانی هم بودیم.

بختیاری افزود:عمده تولیدات فولادسازان یعنی حدود ۷۵ درصد فعالیت آنها از طریق کوره بلند است و فقط ۲۵ درصد از طریق احیا مستقیم و آهن اسفنجی فولاد تولید می کنند و در تولید ۲۵ درصد هم سیاست های هند و ایران تاثیر گذار است از این رو بنظرمی‌رسد قیمت آهن اسفنجی سال آینده میلادی کاهشی باشد.

منبع : فولاد بان

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید