کد خبر:2519
پ

مدیر عامل فولاد ناب تبریز : تا زمانیکه دولت بنگاه داری می کند تصمیماتش عادلانه نیست

نورد نیوز – تا زمانیکه دولت بنگاه دار باشد نمی تواند عادلانه برای زنجیره فولاد تصمیم بگیرد . مدیرعامل فولاد ناب تبریز اظهارداشت : تا زمانیکه دولت در بنگاه داری صنایع نقش  داشته باشد نمی تواند عادلانه برای آن تصمیم بگیرد . کریم رحیمی تاکید کرد : با روالی که تاکنون دولت ها ایفای نقش […]

نورد نیوز – تا زمانیکه دولت بنگاه دار باشد نمی تواند عادلانه برای زنجیره فولاد تصمیم بگیرد .

مدیرعامل فولاد ناب تبریز اظهارداشت : تا زمانیکه دولت در بنگاه داری صنایع نقش  داشته باشد نمی تواند عادلانه برای آن تصمیم بگیرد .

کریم رحیمی تاکید کرد : با روالی که تاکنون دولت ها ایفای نقش کردند ، زنجیره فولاد ساماندهی نمی شود و این مشکل نه تنها در بخش قیمت گذاری بلکه در بحث ایجاد واحد ها و تامین مواد اولیه نیز دیده می شود .

رئیس انجمن فولاد آذربایجان بر عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا تاکید و گفت : تمامی محصولات زنجیره فولاد باید در بورس کالا و بر مبنای قیمت بازار در شرایطی رقابتی عرضه شوند اما عرضه محصولات پایین دستی نوردی نباید الزام به عرضه در بورس داشته باشند .

وی تصریح کرد : به دلیل اینکه مازاد تولید در حوزه نورد وجود دارد و مشکلی در بازار وجود ندارد نباید واحد های نوردی الزام به حضور در بورس داشته باشند مگر آن دسته از تولیدکنندگان که مواد اولیه خود را از بورس کالا تامین کرده باشند .

رحیمی عنوان کرد : بنابراین حضور واحد های نوردی در بورس کالا باید اختیاری باشد چرا که بسیاری از واحد ها با توجه به دوری از مرکز و رویکرد صادراتی که دارند ، عرضه در بورس برای آنها صرفه اقتصادی ندارد به خصوص واحد های تولید کننده فولاد در آذربایجان که برای تامین مواد اولیه و معدنی باید هزینه های سنگینی بابت حمل و نقل بپردازند ، بهتر است از اجبار بر عرضه در بورس در صورت تامین اولیه خودشان از این اجبار معاف شوند .

رحیمی افزود : بنابراین انتظار آن می رود بحث صادرات را به عرضه در بورس گره نزنند و اگر واحدی مواد اولیه خود را از بورس کالا تامین نکرد اجباری به عرضه در بورس کالا نداشته باشد .

مدیر عامل فولاد ناب همچنین در خصوص مشکلات واحد های تولیدکننده فولاد گفت : متاسفانه از دیگر معضلاتی که واحد های صنعتی به خصوص واحد های فولادی به تازگی با آن مواجه هستند ، بحران انرژی هست و که به دلیل بی تدبیری ایجاد شده و واحد های فولادی در تابستان قطعی برق و در زمستان با قطعی گاز مواجه هستند در حالیکه این واحد ها به دلیل برخورداری از مزیت نسبی انرژی وارد عرصه سرمایه گذاری در بخش صنعت فولاد  شده اند .

وی ادامه داد : به نظر می رسد اگر برنامه مدونی برای تامین سنگ آهن نداشته باشیم تامین سنگ آهن هم چالش آینده صنایع خواهد بود .

منبع : اقتصادنگار

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید