کد خبر:2480
پ

مدیر فروش مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان تصریح کرد: تامین مواد اولیه مشکل اصلی نوردی‌ها/ کارخانه‌ها در نقطه سر به سر درآمد و هزینه قرار دارند

مدیر فروش مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان گفت: اکنون آهن اسفنجی در بازار با قیمت بالایی به فروش می‌رسد و از آنجایی که فروش محصولات فولادی توسط بورس کالا اعلام می‌شود برخی کارخانه‌های فولاد در نقطه سر به سر سود و هزینه قرار گرفته‌اند که مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان نیز از این […]

مدیر فروش مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان گفت: اکنون آهن اسفنجی در بازار با قیمت بالایی به فروش می‌رسد و از آنجایی که فروش محصولات فولادی توسط بورس کالا اعلام می‌شود برخی کارخانه‌های فولاد در نقطه سر به سر سود و هزینه قرار گرفته‌اند که مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان نیز از این موضوع مستتثنی نیست.

ساناز صفوی با انتقاد از تعیین قیمت بورس کالا افزود: شیوه قیمت گذاری در بورس کالا شفاف نیست و این عدم شفافیت موجب اختلاف قیمت حداقلی بین زنجیره محصولات فولادی شده است. درحال حاضر قیمت اسفنجی شمش و میلگرد در بازار بسیار نامتقارن است و قیمت اسفنجی بیشترین هزینه را در سبد قیمتی برای تولیدکنندگانی که تمامی زنجیره را ندارند، ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: با تعیین قیمت شمش فولادی در بورس کالا ما مجبور هستیم شمش را هم برای فروش خارج از بورس با قیمت پایین به فروش برسانیم و ادامه این روند باعث کاهش تولید و خالی ماندن ظرفیت تولید خواهد شد. آهن اسفنجی مشکل قیمتی وجود دارد، به این دلیل که قیمت فروش آهن اسفنجی بسیار بالاست و مجبور هستیم این کالا را گران بخریم اما از طرف دیگر اختلاف قیمت شمش و آهن اسفنجی به حداقل رسیده و اختلاف قیمت میلگرد و شمش هم براساس قیمت تعیین شده بورس کالا، خیلی کم شده است. در این شرایط شمش و میلگرد با همان قیمتی که در بازار است به فروش می‌رسانیم که قطعا بحران مالی مجتمع را در پی خواهد داشت.

قطعی گاز و برق مهمترین مواردی بود که صفوی داشت به آن اشاره کرد  و توضیح داد: تابستان سال گذشته که قطعی برق اتفاق افتاد تولید مجموعه نورد کرمان ۵۰ درصد کاهش یافت و اگر در زمستان امسال هم این رویکرد اجرا شود دوباره با کاهش تولید مواجه می‌شویم.

مدیرفروش مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان ظرفیت تولید سالانه مجتمع ذوب و نورد کرمان را ۵۵۰ هزار تن در سال عنوان کرد و افزود: این مجتمع تولید کننده انواع میلگرد از سایز ۸ تا ۴۰ در گرید A2, A3 است و با راه اندازی خط تولید جدید با فناوری ایتالیا توانسته‌ایم تولیدات خود را تا سایز ۸۰ ،۴۰ ارتقا دهیم در حالیکه قبلا فقط میلگرد  ۱۴ تا ۲۲ را تولید می‌کردیم و با راه اندازی این خط تولید همزمان سایز ۱۰ را به صورت چهار شاخ و سایزهای ۱۲ تا ۳۲ یا ۴۰ را به صورت دو شاخ تولید می‌شود.

به گفته وی، فروش محصولات ما هم داخلی و هم صادراتی که در تمام محصولات شناسنامه آن از جمله آنالیز محصول، کیفیت استاندارد و حجم و اندازه آن به همراه بار برای مشتری‌های مختلف ارسال می‌شود.

صفوی افزود: میلگردهای ذوب و نورد کرمان بیشتر پروژه های کشور از جمله پروژه های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، طرح‌های پل سازی، سدسازی و پروژه‌های مختلف عمرانی و ساختمانی از جمله مسکن مهر، سدهای مختلف مثل سد دز و امیر کبیر را پشتیبانی کرده است. محصولات مجتمع کرمان به کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، تاجیکستان و حتی چین بیشترین صادرات را در سال جاری داشته است.

منبع :فولادبان

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید