- انجمن نورد کاران فولادی ایران - https://navardnews.com -

افزایش سهمیه تولید عناصر فلزی کمیاب در چین

نورد نیوز [1] : چین در جهت حمایت از تولید داخلی، سهمیه سالانه تولید عناصر فلزی کمیاب خود را ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داد و آن را به بالاترین سطح تاریخی اش رساند. در بیانیه وزارت صنایع و فناوری اطلاعات آمده است که میزان استخراج عناصر فلزی کمیاب در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۶۸ هزار تن بوده که ۱۴۰ هزار تن بیشتر از سهمیه سال گذشته است.

بر اساس این بیانیه، سهمیه ذوب و جداسازی یا پردازش این عناصر به شکلی که تولیدکنندگان بتوانند از آن استفاده کنند، ۱۶۲ هزار تن تعیین شده که ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر است.

چین بزرگترین تولیدکننده عناصر فلزی کمیاب در جهان است. گروه ارزشمندی از ۱۷ ماده معدنی که در لوازم الکترونیکی و تجهیزات نظامی استفاده می شود. به نقل از فولاد ایران، چین هر سال دوبار سهمیه های برداشت معادن برای عناصر کمیاب سبک و سنگین را اعلام می کند. دیوید مریمن، تحلیلگر وود مکنزی گفت: “افزایش سهمیه با وضعیت فعلی عرضه در چین و افزایش تقاضا از سوی تولیدکنندگان، اجتناب ناپذیر بود”.

گفته می شود با توجه به محدودیت های مرزی بین چین و میانمار برای مهار شیوع کرونا، این افزایش سهمیه می تواند تا بازگشایی مرز ادامه داشته باشد. میانمار حدود نیمی از مواد اولیه عناصر کمیاب سنگین چین را تامین می کند.

منبع: Reuters