کد خبر:2165
پ

گرانی فولاد و محصولات فولادی در بازار سیاه رقم خورد

کریم سلیمی در گفتگو با فولادبان در رابطه با آثار خاموشی‌ها در صنعت برق گفت: قطعی برق تأثیر بسزایی در تولید مواد اولیه نوردکاران شده است و تولیدکنندگان میلگرد در تأمین شمش مورد نیاز خود با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده‌اند زیرا واحدهای ذوب به تعطیلی کامل کشیده شده‌اند. وی با اشاره به اینکه با قطعی برق دو جریان در بازار فولاد به وجود […]

کریم سلیمی در گفتگو با فولادبان در رابطه با آثار خاموشی‌ها در صنعت برق گفت: قطعی برق تأثیر بسزایی در تولید مواد اولیه نوردکاران شده است و تولیدکنندگان میلگرد در تأمین شمش مورد نیاز خود با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده‌اند زیرا واحدهای ذوب به تعطیلی کامل کشیده شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه با قطعی برق دو جریان در بازار فولاد به وجود آمده است، تصریح کرد: اولین جریانی که همزمان با قطعی برق به وجود آمد، کاهش تولید کارخانه‌ها است و دومین جریان هم، افزایش بی‌رویه و بی‌دلیل قیمت‌ها در بازار است که قدرت خرید مصرف‌کنندگان نهایی را به طرز چشمگیری کاهش داده است.

مدیرعامل نورد آناهیتای گیلان تأکید کرد: با وجود قطعی برق، بسیاری از تولیدکنندگان در انبارهای خود میزان ذخیره‌شده‌ای برای ارائه به بازار داشتند و تنها تولید کم شده بود، اما با پیدایش یک بازار سیاه، قیمت‌ها بالا رفت. البته، این مسئله تنها فولادی‌ها را تحت تأثیر قرار نداد و قیمت سیمان هم با قطعی برق چندین برابر شد.

سلیمی درباره بازگشت شرایط به حالت عادی گفت: اگر وزارت نیرو بتواند برق واحدهای تولیدی سیمان و فولاد را به روال عادی بازگرداند، می‌توان این انتظار را داشت که میزان تولید این کارخانه‌ها در کمترین زمان ممکن به حالت عادی بازگردد و مشکلات جبران شود.

وی ادامه داد: بازگشت قیمت‌ها به عرضه و تقاضا بستگی دارد؛ به نحوی که اگر تقاضا در بازار کم باشد، قیمت‌ها کاهش خواهند یافت، اما اگر تقاضا در بازار بیشتر شود، تا ۵۰ درصد میزان رشد، کاهش قیمت پیش‌بینی می‌شود، اما در این میان، بهای انرژی هم دخیل است و اگر بعد از قطعی برق، باز هم شاهد گران‌تر شدن انرژی مصرفی باشیم، قیمت محصولات فولادی به حالت عادی باز نخواهد گشت.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید