کد خبر:2049
پ

کاهش تولید فولاد در چین

از اوایل ماه جولای ، چین تلاش خود را برای کاهش تولید فولاد در سراسر کشور آغاز کرد، زیرا قصد دارد تولید خود را در سال ۲۰۲۱ کمتر از سال ۲۰۲۰ نگه دارد که در راستای برنامه های کلی این کشور برای کاهش انتشار کربن می باشد. با این حال ، باید دید که این […]

از اوایل ماه جولای ، چین تلاش خود را برای کاهش تولید فولاد در سراسر کشور آغاز کرد، زیرا قصد دارد تولید خود را در سال ۲۰۲۱ کمتر از سال ۲۰۲۰ نگه دارد که در راستای برنامه های کلی این کشور برای کاهش انتشار کربن می باشد. با این حال ، باید دید که این کاهش تولید در سال ۲۰۲۱ با چه سختگیری انجام می شود ، زیرا محدودیت ها منجر به کمبود عرضه فولاد و افزایش سرسام آور قیمت ها در نیمه دوم سال خواهد شد ، وضعیتی که چین سعی کرده است از طریق اقدامات مختلف در ما های اخیر کنترل کند.

ظاهرا تاکنون ، کارخانه های بزرگ در ۱۱ استان و همچنین شانگهای و چونگ کینگ دستورات شفاهی دریافت کرده اند تا تولید فولاد خام خود را در سطح ۲۰۲۰ حفظ کنند.

انتظار می رود که سایر استانها نیز از این الگو پیروی کنند. کارخانه هایی که تولید فولاد خام آنها در نیمه نخست سال بیش از سطح سال گذشته بوده است ، باید اطمینان دهند که تولید سالانه آنها مشابه ۲۰۲۰ خواهد بود از این رو باید تولید نیمه دوم سال را کاهش دهند. در نتیجه ، تولید فولاد خام چین باید حداقل ۵۸ میلیون تن یا ۱۰٪ در سال کاهش یابد و به ۵۰۸ میلیون تن در طی ماه های جولای تا دسامبر برسد. این مقررات کاهش تولید باعث بهبود جو بازار و افزایش قیمت ورق گرم در چین شده است. متوسط قیمت داخلی این هفته  ۸۹۹ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده که نسبت به اواخر ژوئن ۸ درصد رشد داشته است.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران ،به نقل از پایگاه خبری فولاد ایران ،  برخی منابع بازار انتظار دارند که تولید فولاد خام چین در ماه جولای کاهش یابد ، به ویژه تولید مقاطع، در حالی که برخی دیگر این کاهش را ناشی از کمبود تقاضای فصلی می دانند. هفته نخست ژوئن حاشیه سود تولید میلگرد در چین منفی ۶۰ سنت بود ولی برای ورق گرم ۶۸٫۱ دلار هر تن بود. از آنجایی که کارخانه ها می توانند این برنامه کاهش تولید را به دلخواه زمانبندی کنند اکثر تولید کنندگان ورق برای جولای تولید بالایی در نظر گرفته اند تا از قیمت های بالا نهایت استفاده را ببرند.

همچنین انتظار می رود در حمایت از تقاضای فصلی شدید در خارج از استان هبی ، تولید فولاد خام در اواسط یا اواخر ماه آگوست دوباره رشد کند و در سپتامبر و اکتبر همچنان بالا بماند. منطقی است که کارخانه ها تولید فولاد را در این فصل بالا نگه دارند و بلافاصله در نوامبر یا دسامبر تولید را کاهش دهند.

فعالان بازار معتقدند که ممکن است کاهش تولید فولاد نیمه دوم سال در همه نقاط کشور چین یکسان و پایدار نباشد. اگر تقاضای فولاد چین شش ماهه دوم افزایش پیدا نکند ، بعید است نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یابد. از آنجا که با توجه به روند بهبود اقتصادی و افزایش تقاضا در سایر نقاط دنیا و رشد قیمت های جهانی، افزایش واردات فولاد به چین دشوار به نظر می رسد، کاهش تولید فولاد خام چین در ماه های جولای تا دسامبر ممکن است منجر به کمبود عرضه و افزایش قیمت شود.

اخیرا چین اعلام کرد که الزامات ذخایر بانکی را ۰٫۵ درصد کاهش می دهد و منابع بازار این را نشانه کاهش سخت گیری های  سیاست های پولی در نیمه دوم سال می دانند، که به نفع سرمایه گذاری در دارایی های ثابت است و از تقاضای فولاد پشتیبانی می کند. نیمه دوم سال قبل مصرف فولاد خام چین ۵۷۵ میلیون تن بود اما اگر چین قصد دارد تولید سال جاری را نسبت به سال قبل بالا نبرد تولید شش ماهه دوم امسال باید ۵۰۸ میلیون تن باشد.

با این اوصاف بازار همچنان سیاست انتظار در پیش گرفته و در حال تماشاست زیرا هنوز مشخص نشده که کاهش تولید چگونه اجرا می شود. از همه مهمتر ، اگر قیمت های بالای فولاد مجددا به صنایع مصرف کننده فولاد آسیب برساند ، همانطور که در ماه می رخ داد،  جدیت برنامه کاهش تولید فولاد مجددا کمرنگ می شود.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید