کد خبر:2016
پ

روسیه قصد دارد به طور موقت صادرات فلزات را محدود کند

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران ، به نقل از فولادبان؛ در اواخر ماه ژوئن، میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه دستور داد تا فوراً طرحی برای تعیین عوارض موقت صادرات محصولات فلزات آهنی و غیر آهنی تهیه شود. اکنون طرح مسکو نشان می‌دهد که این عوارض از اول آگوست تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ لازم‌الاجرا است که با هدف […]

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران ، به نقل از فولادبان؛ در اواخر ماه ژوئن، میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه دستور داد تا فوراً طرحی برای تعیین عوارض موقت صادرات محصولات فلزات آهنی و غیر آهنی تهیه شود.

اکنون طرح مسکو نشان می‌دهد که این عوارض از اول آگوست تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ لازم‌الاجرا است که با هدف جبران خسارات مصرف‌کنندگان در بازار داخلی به علت افزایش شدید قیمت محصولات فولادی در نیمه اول سال جاری اتخاذ شده است.

این عوارض برای طیف وسیعی از کالاها (حدود ۳۴۰ گروه کالایی) اعمال می‌شود و شامل یک نرخ پایه (۱۵ درصد) و یک یک مقدار ثابت است که به طور جداگانه برای هر دسته کالا محاسبه می‌شود. عوارض مذکور به شرح زیر است:

کنسانتره سنگ‌آهن – ۵۴ دلار در هر تن

میلگرد و فولاد نورد گرم تخت – ۱۱۵ دلار در هر تن

محصولات نورد سرد – ۱۳۳ دلار به ازای هر تن

فولاد ضدزنگ و فروآلیاژها – ۱۵۰ دلار در هر تن

آلومینیوم – ۲۵۴ دلار در هر تن

مس – ۱،۲۲۶ دلار در هر تن

نیکل – ۲،۳۲۱ دلار در هر تن

این عوارض در مورد صادرات روسیه به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا (ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان) اعمال نخواهد شد.

وضع این عوارض بدون شک بر هزینه‌های واردات فروآلیاژها و فلزات تولیدشده در روسیه توسط کشورهای اتحادیه اروپا تأثیر خواهد گذاشت. طبق اعلام سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۲۰ روسیه یکی از مهمترین تأمین‌کنندگان فروتیتانیوم به اروپا (حدود ۳ هزار تن یا ۲۰ درصد از کل واردات) و همچنین فروتنگستن (۱٫۲ هزار تن یا بیش از ۵۰ درصد)، نیکل (۴۴٫۵ هزار تن یا ۳۴ درصد) و آلومینیوم (۸۴۲ هزار تن یا ۱۶ درصد) بود.

علاوه بر این، روسیه حدود ۳۰ درصد از کل واردات فروسیلیسیم ژاپن (۱۰۹٫۵ هزار تن در سال) و حدود ۴۰ درصد از واردات آلیاژ آمریکا (۶۰ هزار تن) را پوشش می‌دهد.

طبق گزارش روزنامه روسی ودوموستی، دولت روسیه این موضوع را که عوارض مذکور برای مجازات صنایع فلزی اتخاذ شده را رد کرده است. با این حال، طبق برآوردهای وزیر توسعه اقتصادی این کشور، سود شرکت‌های برجسته فلزی روسیه در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال‌های گذشته ۳٫۵ برابر شده است. این مقام گفته که صنایع فلزی با بهره‌گیری از روند مطلوب قیمت در بازارهای صادراتی، قیمت محصولات خود را در بازار داخلی افزایش می‌دهند که به‌ویژه بر هزینه‌های ساخت‌وساز تأثیر منفی می‌گذارد.

طبق گزارش ودوموستی، سهام بزرگ‌ترین شرکت‌های متالورژی روسیه با انتشار خبر تصمیم دولت برای وضع عوارض صادرات به شدت سقوط کرد.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید