کد خبر:1620
پ
مدیر فروش شرکت فولاد سرمد ابرکوه:

دولت در سیاست‌های تامین مواد اولیه نوردکاران بازنگری کند

با وجود تلاش جدی انجمن نوردکاران فولادی، همچنان چالش تامین مواد اولیه نوردکاران پابرجاست و نیازمند بازنگری دولت در سیاست‌های اعمالی در ساماندهی بازار فولاد است. به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران (انفا/ISRA)، علی صباح، مدیر فروش فولاد سرمد ابرکوه با اشاره به سیاست جدید در خصوص افزایش نرخ پایه محصولات صادراتی تاکید […]

با وجود تلاش جدی انجمن نوردکاران فولادی، همچنان چالش تامین مواد اولیه نوردکاران پابرجاست و نیازمند بازنگری دولت در سیاست‌های اعمالی در ساماندهی بازار فولاد است.

به گزارش روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران (انفا/ISRA)، علی صباح، مدیر فروش فولاد سرمد ابرکوه با اشاره به سیاست جدید در خصوص افزایش نرخ پایه محصولات صادراتی تاکید کرد: سیاست‌گذاری‌هایی از این دست که با شیطنت‌هایی نیز همراه بود، تولیدکننده‌های صادرات محور را با مشکل مواجه کرده ‌است.

مدیر فروش فولاد سرمد ابرکوه با اشاره اینکه بزرگترین چالش حال حاضر شرکت و سایر نوردکاران فولادی، تامین نیاز ماده اولیه (فولاد خام)است، تاکید کرد: در حالی که همه فرآیند و زنجیره فولاد در داخل اتفاق می‌افتد، تاثیر و لحاظ قیمت جهانی باید به حداقل برسد، این در حالی است که چنین نیست و وزن تاثیر قیمت جهانی بر قیمت تمام شده داخل همچنان بالاست. مابه‌التفاوت قیمت‌های جهانی میلگرد با قیمت داخلی گواه شکاف جدی قیمت‌های داخلی با قیمت‌های جهانی است.

به گفته صباح بزرگترین مشکل نوردکاران فولادی تامین مواد اولیه (فولاد خام) است که با وجود تلاش جدی انجمن و رفع برخی مشکلات، اما همچنان پابرجاست. به گفته این مدیر نوردی تولید مقاطع بیش از نیاز داخل است و صادرات محصولات نهایی از این دست، ارزش افزوده بیشتری را در زنجیره و صنعت به دنبال دارد.

وی البته تاکید کرد: بیش‌تر کارخانه‌های نوردی و تولیدکننده‌های پایین دست به دلیل عدم تامین مواد اولیه (فولاد خام) به صورت نصفه یا یک سوم ظرفیت، فعالیت می‌کنند، زیرا که شمش مورد نیاز برای ادامه تولید را ندارند و مجبورند بخشی از خط تولید خود را فعلاً به صورت موقت تعطیل کنند.

صباح با اشاره اینکه، فولاد سرمد ابرکوه در شش ماه ابتدای امسال از برنامه اعلامی جلوتر بود، تاکید کرد: متاسفانه به دلیل مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه و رکود طبیعی بازار (با توجه به شرایط تحریمی و کرونایی) نتوانستیم به برنامه مدنظر خود در شش ماهه دوم امسال دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه این شرکت و سایر شرکت‌های نوردی به دلیل تامین ارز مجبورند برخی از بازارهای صادراتی همچون عراق را از دست ندهند، تصریح کرد: با شرایط فعلی و اعمال افزایش نرخ پایه محصولات صادراتی، به نظر می‌رسد صادرات در شرایط کنونی صرفه اقتصادی ندارد و بهتر است سیاست‌گذار با بازنگری در سیاست‌های فعلی، چالش‌های پیش‌روی تولیدکننده‌ها و به خصوص تولیدکننده‌های صادرات محور را از میان بردارد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با سیاست‌های درست سیاست‌گذار در راستای رفع تامین نیاز مواد اولیه (فولاد خام) بتوان شاهد رفع چالش‌های نوردکاران بود.

انجمن نورد کاران فولادی ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید